Strażacy mieli swoje święto

powiatowy dzień strażaka

– To co robicie jest wspaniałe. Jesteście doskonale wykształconymi i przygotowanymi do swojej pracy osobami, za co możemy wam tylko podziękować. Możemy was też wspierać, choćby finansowo – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas obchodów Powiatowego Dnia Strażaka. Uroczystość odbyła się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Poznaniu.

– Bardzo się ucieszyłem, kiedy dotarła do mnie wiadomość, że spotkamy się właśnie w tym miejscu. A to dlatego, że wspólnie z miastem w bardzo dużym stopniu współfinansowaliśmy budowę tej inwestycji. Inwestycji, która wcale nie leży w obowiązkach samorządów, tylko w obowiązkach rządu i administracji rządowej. Robimy to jednak dlatego, ponieważ bardzo zależy nam na szeroko rozumianym bezpieczeństwie naszych mieszkańców, inwestorów czy też przedsiębiorców. Wokół nas jest coraz więcej zagrożeń, które wcześniej trudno było nawet przewidzieć. Choćby dlatego tak istotne jest odpowiednie wyszkolenie i wyposażenie służb mających na celu nieść pomoc – stwierdził starosta poznański.

W tym miejscy warto dodać, że tylko w 2022 roku powiat poznański na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przeznaczy środki finansowe w wysokości blisko 1,1 mln złotych. Najważniejszym elementem tej współpracy jest modernizacja obiektu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie, mieszczącego także Powiatowy Ośrodek Szkolenia OSP. Ze środków powiatu kupowane są także pojazdy oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy, środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, wyposażenie grup specjalistycznych, sprzęt łączności, współfinansowane są koszty zakupu pojazdów strażackich. Środki powiatu pozwoliły także na doposażenie i remonty strażnic, realizację szkoleń dla strażaków oraz realizację działań w zakresie prewencji społecznej.

Jak zwykle w trakcie tego typu uroczystości strażakom m.in. wręczono odznaczenia oraz wyróżnienia, a także przyznano awanse na wyższe stopnie służbowe. W trakcie spotkania przekazano również samochód ratowniczo-gaśniczy dla jednostki OSP Gułtowy. Bardzo ważnym punktem uroczystości było także wręczenie nagród w konkursie na „Strażaka Roku Powiatu Poznańskiego”. Tym razem nagrody pierwszego stopnia otrzymali st. ogn. Krzysztof Kaniewski z JRG nr 8 w Poznaniu oraz Agata Szczepaniak z OSP Kociałkowa Górka w gminie Pobiedziska. Wyróżnienie otrzymał również Sławomir Kominek z OSP Kleszczewo.

– Doszły mnie słuchy, że będę nominowana, ale nawet mi do głowy nie przyszło, że mogę wygrać – mówiła Agata Szczepaniak. – Jaki powinien być dobry strażak? Musi przede wszystkim kochać to, co robi. Musi też się stale rozwijać i doskonalić. Ja miałam kogo podpatrywać, bo strażakiem był mój dziadek, a potem w jego ślady poszli także mój tata oraz brat. Trudno jednak powiedzieć, że to właśnie oni namówili mnie do bycia ochotnikiem. Bardziej zadziałała ciekawość, jak ta praca wygląda od wewnątrz. To zresztą nie jest praca tylko pasja, a największą radość przynoszą nie nagrody, ale to, że można nieść bezinteresowną pomoc. Uśmiech osób, którym pomogliśmy jest bezcenny – dodała laureatka konkursu.

Opublikowano: 14 maja 2022