Kościół pw. Narodzenia NMP w Sobocie

Kościół parafialny w Sobocie to najstarszy zabytek sakralny w gminie Rokietnica.  Fundowany był w 1367 roku. Pierwotny kościół był drewniany. Obecnie istniejący kościół murowany, jednonawowy, póznogotycki został wzniesiony w latach 1510-1517. Remont kościoła, któremu groziło zawalenie, był przeprowadzony w roku 1780.

Całe wyposażenie wnetrza pochodzi z przełomu XIX i XX w. i jest utrzymane w stylu neogotyckim. W ołtarzu znajduje sie łaskami słynący obraz Matki Bozej z 1794 r. W nawie świątynia posiada drewniany strop, w prezbiterium sklepenienie gwiaździste. W prezbiterium na ścianach umieszczone są płyty nagrobkowe rodziny sobockich pochodzące z XVI w. Do kruchty prowadzą zabytkowe drzwi zelazne z XVIII w.  Wsród sprzętów Parafia posiada gotycką monstrancję z 1450 r. W kościele znajdują się również gotyckie organy i renesansowy kielich oraz tablica upamiętniająca 200 rocznicę bitwy pod Wiedniem.Do rejestru zabytków włączona jest także dzwonnica  z murem kamiennym otaczającym kościół.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 13 lutego 2014