Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Instagram
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Paź 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

W Dopiewie stawiają na kolej

Gmina Dopiewo oficjalnie podsumowała inwestycje, które zrealizowano w ubiegłym roku w okolicach stacji kolejowych w Dopiewie i Palędziu. Kosztowały one blisko 20 mln zł, z czego sporą część pozyskano ze środków Unii Europejskiej. To węzły przesiadkowe i droga wzdłuż torów. Udogodnienia te mają zachęcać mieszkańców gminy do korzystania z kolei szynowej jako alternatywnego wobec samochodów środka transportu.

– Dzięki takim inwestycjom mieszkańcy Dopiewa i okolic są jeszcze bliżej Poznania. Ich powstanie takich inwestycji to w dużej mierze zasługa Metropolii Poznań i tego, że w jej ramach potrafimy się porozumieć. Powiedzenie, że „zgoda buduje” jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione – mówił podczas uroczystości Jan Grabkowski, starosta poznański.

Na obu węzłach przesiadkowych zostało stworzonych łącznie 225 miejsc parkingowych, w tym dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Węzły oświetlone zostały lampami i są monitorowane przez systemy kamer. Znajdują się tu: wiaty rowerowe, info-kioski, tablice elektroniczne i ławki. W Dopiewie została przebudowana ul. Trzcielińska, a wzdłuż ul. Laserowej powstał ciąg pieszo-rowerowy. W Palędziu, od skrzyżowania z ul. Poznańską do skrzyżowania z ul. Kolejową, powstał 400-metrowy odcinek drogi, z chodnikiem i ścieżką rowerową. Stanęły też ekrany akustyczne z furtką, umożliwiającą przejście mieszkańcom sąsiedniego osiedla.

Dlaczego gmina Dopiewo stawia na kolej? – Bo to nowoczesny środek transportu. Przyjazny dla środowiska i gwarantujący najszybszy przejazd na trasie do Poznania i z Poznania do domu, bo po szynach i bez korków. Jedynie 15 minut zajmuje podróż pociągiem z Dopiewa do stolicy naszego regionu, a z Palędzia o 2 minuty krócej. Dzięki temu poprawiła się też funkcjonalność i estetyka terenów sąsiadujących z dworcami -– czytamy na stronie gminy.

Oprócz tego dostosowana została komunikacja wewnątrzgminna do rozkładu jazdy pociągów. Dopiewo przystąpiło też do projektu „Poznańska Kolej Metropolitalna”, którego efektem jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. W trakcie uroczystości, która odbyła się w 8 maja, między Dopiewem i Palędziem kursowała „Wesoła Kolejka Dixielandowa”. Był konduktor i tekturowe bilety…Chętnych na przejażdżkę nie brakowało. Kolejka kursowała między Dopiewem a Palędziem. Podróżującym towarzyszyły maskotki gminne DOP i EWO oraz przygrywała formacja jazzu tradycyjnego – Dixie Company.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 maja 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum