MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

W trosce o zdrowie maluchów

szczepienia - plakat

Do 21 grudnia lub do wyczerpania zapasów można będzie zaszczepić dzieci z powiatu poznańskiego przeciwko pneumokokom. Program w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego. Obejmuje on maluchy w wieku od 2 do 8 lat, a więc te, które są w grupie największego ryzyka oraz nie są objęte szczepieniem obowiązkowym.

Ostatnie, coraz częstsze przypadki zachorowań na choroby zakaźne sprawiły, że niczym bumerang wrócił temat szczepień. – Szczepić się należy. To, że w niektórych miastach mamy teraz problemy z odrą, wynika z tego, że część osób nie szczepi dzieci – mówi Maria Marcinkowska ze Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Edictum. To właśnie ta przychodnia koordynuje program szczepień realizowanych przez powiat poznański. Także tych przeciwko pneumokokom. Można je wykonać w kilkunastu placówkach medycznych w powiecie. Aby zagwarantować szczepionym jak najlepszą z dostępnych na rynku ochronę, dzieci otrzymują szczepionkę „skoniugowaną 13-walentną o najszerszym działaniu”.

A z pneumokokami nie ma żartów. To jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu. Szacuje się, że w wyniku chorób pneumokokowych każdego roku umiera na świecie od 700 tys. do miliona dzieci! Streptococcus pneumoniae jest bakterią o wysokiej zjadliwości, szeroko rozpowszechnioną w środowisku, która może być przyczyną rozmaitych schorzeń, poczynając od infekcji dróg oddechowych, ropnego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok obocznych nosa i zapaleń płuc, aż do ciężkich zakażeń inwazyjnych. Do najczęstszych inwazyjnych zakażeń wywoływanych przez pneumokoki należą: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica, zapalenie wsierdzia czy zapalenie otrzewnej.

Podczas sześciu edycji „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci z powiatu poznańskiego” zaszczepiono łącznie 6702 dzieci urodzonych w latach 2007-2016, czyli 92% populacji docelowej zaplanowanej do zaszczepienia.

Warto więc zadbać o swoje maluchy. Tym bardziej, że koszty szczepienia pokrywa powiat poznański. W ostatnich sześciu latach przeznaczono na ten cel 2 039 209,18 zł. – Nasze programy profilaktyczne są ogromnym wsparciem dla rodziców i seniorów. Nie zawsze bowiem domowy budżet pozwala na taki wydatek. Każdego roku przeznaczamy więcej pieniędzy na akcje związane z profilaktycznymi szczepieniami, które dla mieszkańców powiatu są całkowicie bezpłatne i dobrowolne. I okazuje się, że coraz więcej osób korzysta z tej oferty, co świadczy o rosnącej świadomości mieszkańców – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

– Powiat poznański, jako jeden z trzech w kraju, został też doceniony za realizację programów profilaktyki zdrowotnej, edukację zdrowotną i promocję zachowań prozdrowotnych statuetką „Zdrowy Samorząd”. Takie wyróżnienie daje nam poczucie, że działamy w dobrym kierunku w dziedzinie ochrony zdrowia mieszkańców – dodaje starosta. O wszystkim, co związane ze szczepieniami, można się dowiedzieć, przychodząc lub dzwoniąc do przychodni Edictus. Informacje na ten temat są także dostępne na naszej stronie.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 listopada 2018