Wielkie bieganie w Swarzędzu

8 edycja Bieg Szpot Swarzędz 2019

Ponad dwa tysiące zawodników wystartowało w ósmej edycji Bieg Szpot Swarzędz 2019, która odbyła się w pierwszą niedzielę czerwca. Tak jak w poprzednich latach, zawodnicy mieli do pokonania 10 km.

Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Etiopczyk Getaye Fishea, który potrzebował 30 minut i 21 sekund, by zameldować się na mecie. Na drugim miejscu uplasował się Pavlo Oliinyk z Ukrainy (30:49), a na trzecim stopniu podium stanął Boniface Wambua Nduva z Kenii (30:59). Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Monika Kaczmarek, z czasem 35 minut i 20 sekund.

Gratulacje należą się również zawodnikom startującym w kategorii +75 mężczyzn, w której wystartowało pięciu biegaczy oraz kategorii +65 kobiet, z czterema uczestniczkami. Ósmą edycję Biegu Szpot Swarzędz poprzedzał Bieg Rodzinny na 1200 metrów. Ogromne emocje towarzyszyły także loterii, gdzie główną wygraną był samochód Suzuki Celerio. Nie zabrakło również licytacji charytatywnej dla Nikoli, na której można było pozyskać m.in. rycinę przekazaną przez Starostę Poznańskiego, który objął imprezę patronatem honorowym.

Dzień wcześniej, na stadionie miejskim w Swarzędzu odbyły się III Igrzyska Biegowe Dzieci i Młodzieży. Młodzi lekkoatleci rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych i na kilku dystansach. Każda osoba po ukończeniu biegu otrzymała medal, a także coś na ząb, żeby uzupełnić energię. Igrzyska odbyły się w Dzień Dziecka, a więc nie mogło zabraknąć i innych atrakcji. Dzieci mogły korzystać z dmuchanego placu zabaw, trampoliny, karuzeli.

Była także możliwość przejechania się specjalną kolejką, czy też pokazania swoich umiejętności w pobliskim skateparku. Najmłodsi mogli spędzać też czas w wyjątkowej strefie, w której odbywało się między innymi malowanie twarzy czy warsztaty plastyczne. Szczególne zainteresowanie budziła eksplozja kolorów, w której kolorowymi proszkami obsypywały się całe rodziny. Imprezę wsparł powiat poznański.

Autor: Andrzej Och, Marcin Klichowski
Zdjęcia: Anna Skalska