MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Łysy Młyn: woda, las i natura

Leżący nieopodal Biedruska Łysy Młyn to miejsce pod każdym względem wyjątkowe. To miejsce, w którym można zorganizować „zieloną szkołę”, lekcje przyrody, geografii, biologii, kółko zainteresowań, czy też po prostu aktywnie spędzić czas.

Pierwsze wzmianki o Łysym Młynie pochodzą z 1445 roku. Funkcjonował wówczas wraz ze stawami, które gromadziły wodę i pozwalały pracować młynowi, nawet w okresie jej deficytu. To już jednak historia, i to bardzo odległa. W 2011 roku obiekt został zrekonstruowany i obecnie jest jedynym, działającym drewnianym młynem w Wielkopolsce. Został przy tym przystosowany do potrzeb edukacji. A że wykonano to w przemyślany sposób, to projekt zdobył prestiżową nagrodę „Modernizacja Roku 2011”. Co zatem znajdziemy po wejściu do środka Łysego Młyna? – Na trzech kondygnacjach znajdują się ekspozycje poświęcone martwemu drewnu, leśne laboratorium, a także wystawa zdjęć owadów – mówi Karolina Prange, opiekunka obiektu z Nadleśnictwa Łopuchówko.

– Naszym podstawowym celem jest poprawa poziomu edukacji ekologicznej. Próbujemy przy tym kształtować właściwe postawy społeczne w odniesieniu do środowiska. To bardzo poważna sprawa i dlatego korzystanie z obiektu jest nieodpłatne – dodaje. Młodzież, która trafia do Łysego Młyna, a najczęściej są to wycieczki szkolne, najchętniej spędza czas w laboratorium, gdzie przygotowano dwadzieścia stanowisk mikroskopowych. – Zgromadzony tam sprzęt optyczny i preparacyjny pozwala na obserwację niezwykle różnorodnego świata owadów. Świata, o niewyobrażalnych barwach i kształtach, którego wielu ludzi nawet nie zauważa, choć on jest wokół nas, na wyciągnięcie ręki – dodaje Karolina Prange. W sumie w Ośrodku Edukacji Leśnej realizowanych jest blisko trzydzieści bloków tematycznych dotyczących wody, lasu i natury.

Goście i turyści mają zatem w czym wybierać. Nic też dziwnego, że chętnych do odwiedzenia tego miejsca nie brakuje. – Każdego roku przyjeżdża do nas kilka tysięcy osób. Zajęcia są dostosowane do wszystkich grup wiekowych, jednakże z oferty edukacyjnej najczęściej korzystają uczniowie szkół podstawowych. Z myślą o nich przygotowaliśmy różnego rodzaju warsztaty i prezentacje, bo wychodzimy z założenia, że w obecnych czasach właśnie w ten sposób najłatwiej trafić do młodych ludzi – uważa Karolina Prange. Z myślą o młodzieży, choć nie tylko, powstało Wirtualne Laboratorium Interaktywnego Nauczania (WLIN). To strona internetowa, na której można znaleźć informacje o środowisku leśnym i wodnym, zachodzących zjawiskach atmosferycznych i właściwościach fizycznych powietrza.

W Łysym Młynie utworzono także Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej, mające za zadanie ochronę tego rzadkiego gatunku chrząszcza, zasiedlającego spróchniałe dziuple, w starych, ponad 150-letnich drzewach. Wokół położonego przy młynie stawu przygotowano również ścieżkę edukacyjną, na której umieszczone są plansze poświęcone tematyce związanej z wodą. Jest ona zarazem początkiem ścieżki biegowej. Dalsza trasa przebiega drogami leśnymi, wśród zróżnicowanych drzewostanów oraz wyjątkowo malowniczych uroczysk. Ścieżka zaczyna się i kończy na parkingu leśnym położonym na skraju Obszaru Natura 2000 Biedrusko. – To tylko kilka kilometrów od Poznania. Łatwo i szybko można zatem do nas trafić – kończy Karolina Prange.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 września 2018