MenuMenu główne
Powiat Poznański



Profilaktyka i szczepienia

Wzór do naśladowania

rodzina plakat

Od 2008 roku powiat poznański realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. – Dotychczas skorzystało z niego blisko 11 tysięcy młodych dziewcząt i chłopców. To nasz powód do dumy – zapewnia starosta poznański Jan Grabkowski.

W połowie marca powiat poznański został nagrodzony w konkursie „Zdrowy Samorząd”, którego celem jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego wszystkich poziomów, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną oraz profilaktyką wybranych chorób. – Wyróżnienie otrzymaliśmy za realizację „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV” w latach 2019-2022 – mówi Maciej Matuszewski, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu, który osobiście odebrał nagrodę podczas uroczystej gali VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Nagrodzony program obejmuje wykonanie cyklu szczepień przeciwko wirusowi HPV u 14-letnich dziewcząt i chłopców oraz edukację zdrowotną. Warto dodać, że nie jest to pierwsze takie wyróżnienie. – „Zdrowym Samorządem” byliśmy także w dwóch poprzednich latach oraz w 2018 roku – przypomina starosta poznański Jan Grabkowski. – Szczepienia przeciwko HPV prowadzimy już od wielu lat. Dotychczas na ten cel wydaliśmy około 6 milionów złotych. I na każdym kroku podkreślam, że były to świetnie wydane pieniądze. Łącznie zaszczepiliśmy blisko 11 tysięcy młodych osób. Tak wysoka frekwencja to nasz wielki sukces – dodaje.

I trudno się z tym nie zgodzić – Program szczepień wprowadziliśmy nie czekając na decyzje ministerialne. Jednocześnie postawiliśmy na szeroko rozumianą edukację. I teraz mamy tego efekty – uważa Jan Grabkowski. Nie bez znaczenia jest również to, że powiat poznański wykorzystuje najlepsze dostępne na rynku preparaty. – Im są one skuteczniejsze, tym łatwiej zachęcić do szczepień – twierdzi starosta. – Obecnie dysponujemy szczepionką 9-walentną, która daje najwyższą możliwą ochronę. Zainteresowanie tym preparatem ze strony rodziców dzieci uprawnionych do bezpłatnych szczepień w naszym regionie jest bardzo duże – zapewnia Maciej Matuszewski.

W tym miejscu należy również dodać, że powiat poznański jest jednym z prekursorów szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego w naszym kraju. W Polsce, jak na razie nie są dostępne darmowe szczepienia przeciwko HPV. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wdrożeniem, od tego roku, narodowego programu bezpłatnych szczepień skierowanych do 12 i 13-latków. – My wychodzimy z założenia, że zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze, dlatego też już w 2008  roku podjęliśmy decyzję, aby takie szczepienia wprowadzić. I cieszymy się, że jest to zauważane i doceniane w środowisku medycznym, o czym mogą świadczyć nagrody typu „Zdrowy Samorząd” – mówi starosta poznański. O tym, jak ważne są to szczepienia świadczą m.in. liczby.

– Tylko w 2020 roku raka szyjki macicy zdiagnozowano u około 3800 pacjentek, a przecież są też inne choroby wywoływane przez HPV. Jeśli na wspomnianego raka umiera kobieta z rocznika, który mógł już być zaszczepiony wiele lat temu, to myślę sobie, że gdyby miała ona więcej szczęścia i urodziła się we Francji czy Wielkiej Brytanii, to mogłaby nadal żyć – zauważył prof. Maciej Stukan z Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz Gdyńskiego Centrum Onkologii, podczas niedawnego panelu „Narodowy Program Bezpłatnych Szczepień przeciwko HPV – wyzwania na rok 2023”, który odbył się w Warszawie. Jego uczestnikiem był również Jan Grabkowski, co tylko potwierdza, że w tym temacie powiat poznański może być stawiany jako wzór do naśladowania.

rodzina plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 marca 2023