Zaangażowanie krwiodawców docenione (07.11.2018)

Bezinteresownie, często pozostając anonimowi, ratują życie innym. Dlatego tak bardzo zasługują na uznanie. Wyjątkowe zaangażowanie krwiodawców z podpoznańskich gmin zostało docenione na Wielkiej Gali Krwiodawstwa. Po raz piąty ponad 40 osób zostało wyróżnionych specjalnymi statuetkami. Od rana przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Poznaniu prowadzona była akcja zbiórki krwi podczas której zebrano 7,5 l tego cennego leku.

– Postawa wszystkich krwiodawców zasługuje na wyróżnienie, dają oni bowiem swym działaniem nadzieję i szansę na powrót do zdrowia tym, którzy tego najbardziej potrzebują, a niejednokrotnie ratują im życie – mówił podczas wręczania statuetek Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dlatego przy okazji Gali organizujemy też zbiórkę krwi, jako formę podziękowania i jednocześnie docenienia bezinteresownej postawy krwiodawców. Od wtorkowego poranka przed budynkiem Starostwa Powiatowego stał krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

– 7,5 litrów zebranych podczas wtorkowej akcji to zadowalający wynik, choćby z uwagi na długi weekend, który jest za nami. Z roku na rok pobór krwi się zwiększa. Z uwagi na postęp medycyny zapotrzebowanie na ten drogocenny płyn także rośnie. W ciągu roku, na podobne akcje nasze krwiobusy wyjeżdżają ponad 800 razy – mówi Michał Sokołowski z poznańskiego centrum.

Po południu podczas uroczystej Gali, specjalne statuetki i podziękowania odebrało ponad 40 krwiodawców z powiatu poznańskiego. Wręczali je Jan Grabkowski, starosta poznański wraz z Markiem Lisem, przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Powiatu w Poznaniu. Jedna z nich trafiła do Jakuba Skubiszaka, który przez 18 lat oddał ponad 45 litrów krwi. Od tak długiego czasu bardzo aktywnie działa w Klubie Honorowych Dawców Krwi w Kostrzynie. Sam nie tylko chętnie uczestnicy w zbiórkach, ale swym entuzjazmem zaraża innych- znajomych czy kolegów z pracy.

O tym, jak ważne i potrzebne jest oddawanie krwi przekonuje, szczególnie młodych mieszkańców Swarzędza, Marek Wasielewski. Na swoim koncie ma oddanych 25 litrów tego cennego leku. Ale zbiórki to nie wszystko. Pan Marek bardzo angażuje się w propagowanie honorowego krwiodawstwa na terenie całej gminy Swarzędz. Pomaga również w organizacji ogólnopolskich zawodów krwiodawców w wędkarstwie spławikowym, czy ogólnopolskiego majowego pikniku rodzinnego krwiodawców.

Jak zgodnie podkreślali uczestnicy Gali w swej działalności nie widzą nic nadzwyczajnego i szczególnego. – Tak po prostu dyktuje serce. Przecież kiedyś i my możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy będziemy potrzebować pomocy. A jak wiadomo dobro wraca … – przyznali tegoroczni laureaci. W uroczystości udział wzięli również Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański oraz Zygmunt Jeżewski i Piotr Zalewski, członkowie Zarządu Powiatu w Poznaniu.

Wielkopolska – magazyn informacyjny

Opublikowano: 7 listopada 2018