MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Zjednoczeni w różnorodności

Festyn Integracyjny „Barierom Stop” w Lisówkach

W różnym wieku – dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze, sprawni i niepełnosprawni, z różnych środowisk, z różnymi problemami – wszyscy spotkali się w Lisówkach.

13 czerwca, na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach odbył się Festyn Integracyjny „Barierom Stop”. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał starosta poznański Jan Grabkowski, który nie tylko przywitał wszystkich uczestników, ale także podkreślił doniosłą rolę Unii Europejskiej, w kontekście funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu poznańskiego.

Impreza, która corocznie gromadzi ponad 350 osób, jest najlepszym dowodem na to, że ani wiek, ani niepełnosprawność nie są przeszkodą, żeby się dobrze bawić, uczyć i integrować. W siedemnastej już edycji Festynu pod hasłem „I love Europe – Zjednoczeni w różnorodności”, udział wzięły 34 drużyny, reprezentujące między innymi Warsztaty Terapii Zajęciowej działające na terenie powiatu poznańskiego, Dom Dziecka w Kórniku-Bninie, zaprzyjaźnione Domy Pomocy Społecznej i organizacje pozarządowe skupiające osoby niepełnosprawne.

Konwencja Festynu związana z 15-leciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej umożliwiła uczestnikom poznanie wielokulturowości 28 państw tworzących jej strukturę. Każda z drużyn przygotowała artystyczną formę prezentacji, która przybliżyła uczestnikom kulturę, charakterystyczne zwyczaje i symbole danego państwa. W tej kategorii największe uznanie jury zdobyła drużyna z Domu Dziecka Kórnik–Bnin.

Gwiazdą tegorocznej edycji Festynu była Magdalena Tul, reprezentantka Polski w konkursie piosenki Eurowizji. Podczas koncertu nie zabrakło polskich utworów wykonywanych podczas konkursów Eurowizji: „Jestem”, „To nie ja” oraz utworów z albumu „Mindfulness”. Przez lata aktywności w mediach, m.in. w telewizyjnym programie „Jaka to melodia” Magdalena Tul wielokrotnie zachwycała świetnym głosem. Jak można się domyślać Pani Magdalena zachwyciła również publiczność zgromadzoną pod sceną w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach.

Rywalizacja o Puchar Starosty Poznańskiego wymagała od uczestników wiedzy, ale także sprawności i umiejętności pracy zespołowej – przygotowano specjalne konkurencje, nawiązujące do Unii Europejskiej m.in.– „Brexit” – polegającą na przeciąganiu liny, „Euro – quiz” w kinowej atmosferze, „Budujemy mosty” czy „Euro Puzzle”, które pomogły uczestnikom poznać flagi i położenie geograficzne poszczególnych państw.

Na wszystkich czekał poczęstunek, również w europejskim stylu – gulasz węgierski z bagietką lub kaszą gryczaną, ciastka francuskie, jabłka z polskiego sadu. Na holu głównym Domu można było zobaczyć tematyczną wystawę fotograficzną – „Spacerkiem po Europie” Władysława Nielipińskiego, udostępnioną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Organizatorzy Festynu zadbali też o odpowiednią oprawę i atmosferę – dekoracje w barwach unijnych, flagi wszystkich 28 państw, pamiątkowe przypinki i daszki przeciwsłoneczne, talony w postaci banknotów euro, obcojęzyczne napisy i drogowskazy.

Autor: Robert Leszczak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 czerwca 2019