Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Sty 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Nowy węzeł przesiadkowy

Ponad 5 mln zł kosztowała budowa dwóch parkingów P+R, przebudowa ul. Szkolnej i budowa ścieżki rowerowej na ul. Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Powiat poznański jest partnerem gminy przy realizacji projektu. 16 kwietnia nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Podobne projekty powiat realizuje z kilkunastoma samorządami. Tylko w tym roku wyda na ten cel 6 mln zł.

W Murowanej Goślinie powstaje nowoczesny węzeł przesiadkowy. Gmina zakończyła właśnie budowę dwóch parkingów P&R (przy ul. Szkolnej i Kolejowej), które łącznie pomieszczą 75 samochodów. Zamontowane zostały również oświetlenie, tablice informacyjne, monitoring. Przebudowane została także ul. Szkolna. Prace kosztowały ponad 3,5 mln zł, z czego 2,6 mln zł dołożyła Unia Europejska.

– To właśnie dzięki partnerstwu z powiatem, mogliśmy zrealizować to zadanie. Nasza inwestycje doskonale wpisuje się w projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – mówił Krzysztof Oczkowski, zastępca burmistrza Murowanej Gośliny. – I doskonale pokazuje, jak ważna jest budowa węzłów przesiadkowych w propagowaniu komunikacji publicznej – dodawał Jan Grabkowski, starosta poznański, który obok przedstawicieli władz gminy i Urzędu Marszałkowskiego oraz wykonawcy, przeciął symboliczną wstęgę na nowoczesnym parkingu przy ul. Kolejowej.

– Naszym zadaniem było zbudowanie niemal kilometrowej ścieżki rowerowej na ul. Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie, na odcinku od wiaduktu do ulicy Motylewskiego – mówił Jan Grabkowski. – Inwestycja realizowana była w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Jej koszt to blisko milion złotych – dodał. Projekt w Murowanej Goślinie to jeden z kilkunastu, w których uczestniczy powiat poznański. Inna z zakończonych już inwestycji to przebudowa ul. Kiszkowskiej w Pobiedziskach.

– Droga została przebudowana na odcinku 866 metrów – opowiadał Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. – W ramach inwestycji powstała ścieżka rowerowa, a chodniki, zatoka autobusowa oraz zjazdy wyłożone zostały kostką. Powstała też wyspa spowalniająca samochody – dodał. Ul. Kiszkowską mieszkańcy Pobiedzisk mogą szybko i bezpiecznie dojechać do węzła przesiadkowego.

– Taka jest właśnie idea tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych. W ramach umów gminy budują węzły przesiadkowe, a my przebudowujemy drogi i budujemy ścieżki rowerowe, po których będzie można dotrzeć do powstającego węzła – tłumaczy Jan Grabkowski. Tylko w 2018 roku powiat poznański wyda na ten cel 6 mln zł. Inwestycje są dofinansowywane z budżetu unijnego.

Nowoczesny węzeł przesiadkowy w Murowanej Goślinie powstaje już od kilku lat. Wcześniej gmina przebudowała już ul. Kolejową. Teraz powstały dwa parkingi, przebudowana została ul. Szkolna, powstała ścieżka rowerowa na ul. Gnieźnieńskiej. W kolejnych etapach zaplanowano na lata 2018-2020 przebudowę całego dworca. Później powstanie też dojazd do dworca od strony ul. Kmicica i Podbipięty. Cały projekt pochłonie około 17 mln zł (dotacje w ramach ZIT i WRPO w wysokości niemal 4 mln zł).

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz
Zdjęcia: Katarzyna Fertsch

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 kwietnia 2018