100-lecie Automobilklubu

jubileusz automobilklubu wielkopolski

25 sierpnia 1923 roku w poznańskim Hotelu Bazar powstał Automobilklub Wielkopolski. Dokładnie tego samego dnia i w tym samym miejscu, tyle tylko że sto lat później, odbyły się jubileuszowe obchody. – Stowarzyszenie skupia obecnie 1700 członków, przepełnionych pasją do motoryzacji – mówił podczas uroczystości prezes Bartosz Bieliński.

– Wizytówką Automobilklubu są przede wszystkim sportowcy samochodziarze, kartingowcy czy motocykliści. Skupiamy jednak także tych wszystkich, którzy interesują się motoryzacją, także motoryzacją dawną, działających w Komisji Pojazdów Zabytkowych. Mamy caravaning, mamy turystów, mamy ratowników drogowych, mamy bezpieczeństwo ruchu drogowego, co także jest naszym priorytetem – podkreśla prezes.

Warto też przypomnieć, że Automobilklub Wielkopolski administruje Torem Poznań jedynym profesjonalnym obiektem sportów motorowych w Polsce, na którym popularyzuje rozwój sportu motorowego oraz turystyki motorowej, m.in. poprzez takie wydarzenia jak niedawne mistrzostwa Europy kierowców ciężarówek. – To była najważniejsza tegoroczna impreza, jaką organizowaliśmy w tym jubileuszowym roku – zapewnia B. Bieliński.

– Wydarzeń jest jednak zdecydowanie więcej. I to nie tylko na Torze Poznań, bo przygotowujemy również rajdy w delegaturze w Mosinie, w Nowym Tomyślu czy w Gnieźnie. Jesteśmy także obecni podczas różnego rodzaju pikników – dodaje. Część z tych imprez, takich jak marcowy rajd „Wielkopolanki za Kółkiem” czy listopadowy Rajd Seniora, wspiera powiat poznański. I cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem fanek i fanów motoryzacji.

Te imprezy mają na celu przede wszystkim promować motoryzację i propagować bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Automobilklub Wielkopolski, to również otwartość na nowe pomysły i inicjatywy. Jego 100-letnią historię tworzą także ludzie. W tym miejscu warto więc przypomnieć, że pierwszym prezesem powstałego 25 sierpnia 1923 roku ówczesnego Wielkopolskiego Klubu Automobilistów i Motocyklistów w Poznaniu był generał Kazimierz Raszewski.

Nawiązywała do tego pierwsza część jubileuszowej uroczystości w Hotelu Bazar, którą zainscenizowali znani aktorzy Teatru Polskiego. W jej dalszej części można też było zobaczyć okolicznościowy film o historii motoryzacji w naszym regionie. W obchodach 100-lecia udział wziął m.in. wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. – Współpracujemy z Automobilklubem przy wielu okazjach i wydarzeniach. I bardzo sobie tę współpracę chwalimy – podkreślał wicestarosta.

O gali w Hotelu Bazar w TVP3 Poznań TUTAJ

Opublikowano: 25 sierpnia 2023