105 autobusów dla Mediolanu

autobus solaris

Firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa w powiecie poznańskim wygrała kolejne zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych do Mediolanu. Tym razem do włoskiej metropolii trafi 105 sztuk autobusów elektrycznych Urbino 18 electric. Tym samym ATM Milano stał się jednym z największych odbiorców bezemisyjnych pojazdów marki Solaris. Dostawy 105 sztuk przegubowych elektrycznych Solarisów rozpoczną się w połowie 2025 roku. To kolejne zamówienie, które napłynęło z Mediolanu. Współpraca Solarisa i ATM Milano rozpoczęła się w 2014 roku. Od tego czasu przewoźnik zamówił u producenta łącznie blisko 500 pojazdów. Co ciekawe, od 2018 Solaris dostarcza do Mediolanu wyłącznie pojazdy z napędem bezemisyjnym.

– Autobusy elektryczne Solaris są już stałym elementem pejzażu europejskich miast, każdego dnia wypełniając swoją misję bezemisyjnej mobilności. Przykład Mediolanu, który tak dynamicznie inwestuje w zrównoważony transport, jest imponujący. Cieszę się, że jesteśmy partnerem miasta w tej zmianie – powiedział Javier Iriarte, prezes Zarządu Solaris Bus & Coach. Przedmiotem najnowszego zamówienia ATM Milano jest model Urbino 18 electric.

Przegubowy elektryczny Solaris zostanie wyposażony w baterie typu High Energy o łącznej pojemności 700 kWh. Tak jak dostarczone już wcześniej do Mediolanu autobusy elektryczne producenta, i nowo zamówione modele będą ładowane zarówno poprzez wtyczkę plug-in, jak i pantograf. Dzięki zoptymalizowanemu wykorzystaniu infrastruktury miejskiej, autobusy będą regularnie korzystały z ładowarek na trasie przejazdu, co zagwarantuje im praktycznie nieograniczony całodzienny zasięg.

Marka Solaris umacnia swą pozycję na rynku włoskim, zwłaszcza w obszarze pojazdów bateryjnych i wodorowych. Tylko w tym roku producent podpisał kontrakty między innymi na dostawy 98 elektrycznych Urbino do Cagliari i 90 autobusów wodorowych do Wenecji. Solaris zrealizuje także największe dotychczas europejskie zamówienie na autobusy wodorowe i wyprodukuje aż 130 pojazdów napędzanych wodorem dla Bolonii.

Źródło: Informacja prasowa

autobus solaris