2,5 mln na konserwacje zabytków (29.04.2022)

tvp3 poznań logo

W trakcie XXXIX sesji Rady Powiatu w Poznaniu zaakceptowano preliminarze wydatków z budżetu powiatowego na dofinansowanie prac konserwatorskich wybranych zabytków. Na liście znalazło się 29 pomników kultury. Powiat poznański dotuje renowacje lokalnych zabytków od 23 lat. W tym roku kwota dofinansowania jest rekordowa.

– Wielokrotnie podkreślałem, że nie oszczędzamy na zabytkach, bo to dobra kultury i nasze dziedzictwo narodowe – mówi starosta poznański Jan Grabkowski. Wnioski mogą składać wszyscy zarządzający obiektami wpisanymi w rejestr lub gminną ewidencję zabytków. Jak informuje Natalia Siejek z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu:

– W sumie wpłynęło do nas 40 wniosków, w tym wiele od podmiotów prywatnych, z czego 33 spełniło wymogi formalne. Ostatecznie z powiatowego wsparcia skorzysta 29 obiektów – dodaje. Znaczną część pieniędzy przeznaczono na odrestaurowanie dóbr kultury sakralnej. Odnowione zostaną m.in. organy w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Niepruszewie, polichromie ścienne w kościele pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie oraz późnobarokowy ołtarz w parafii pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku.

Wyremontowane zostaną również elewacje oraz wnętrza kościołów w Luboniu, Skórzewie oraz w Pobiedziskach. Powiat sfinansuje konserwacje zabytkowych willi w Puszczykowie, dworu rodziny Jackowskich w Pobiedziskach i parku dworskiego w Chludowie. Prawie 70 tys. zł. przeznaczono na remont i przebudowę dachu pawilonu pensjonarskiego dla kobiet w dawnym szpitalu psychiatrycznym w Owińskach.

TVP 3 Poznań

Opublikowano: 2 maja 2022