2,5 mln złotych na prace remontowe (11.02.2022)

nowiny lokalne

– Od 23 lat dokładamy starań, aby świadectwa minionych czasów z naszego regionu nie przepadły, ale służyły nam i następnym pokoleniom. Historycznie, cennych miejsc jest w powiecie bardzo dużo. Niestety większość z nich potrzebuje wsparcia. Dlatego właściciele zabytków mogą liczyć na naszą pomoc w prowadzeniu remontów – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Troszczymy się zarówno o wygląd takich budowli, poprawę ich stanu technicznego, jednocześnie pomagając tym, których często nie stać na przeprowadzenie wielu kosztownych prac konserwatorskich – dodaje starosta.

Systematycznie rośnie zainteresowanie programem dofinansowania remontów obiektów historycznych. Wniosków składanych przez mieszkańców i przedsiębiorców z regionu jest rokrocznie więcej. Przy wsparciu powiatu poznańskiego w 2021 r. prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane o wartości 2,2 mln złotych przeprowadzone zostały aż w 30 miejscach. Największa pomoc trafiła do zamku w Kórniku. Ponad 274 tys. zł przeznaczono na odnowę średniowiecznych murów wewnętrznych przyziemia.

Należy wspomnieć też o nowości w dotacjach, jaką jest konserwacja zieleni. Na zabiegi podtrzymujące żywotność i zapobiegające bezpowrotnemu niszczeniu drzewostanu w historycznych alejach w Luboniu wydano 20 tys. zł. Program dofinansowania po raz pierwszy objął też dawny szpital psychiatryczny w Owińskach, w którym remontowano dach dawnego budynku pensjonarskiego dla kobiet. Natomiast dodatkowe środki z budżetu powiatu przekazano na kompleks klasztorny franciszkanów w Poznaniu (400 tys. zł) oraz na kościół kolegiacki pw. Wszystkich Świętych w Kórniku (25 tys. zł).

– Efekt wieloletnich i konsekwentnych dofinansowań z budżetu powiatu poznańskiego jest widoczny w grupie budynków poprzemysłowych w Luboniu. Ze względu na duże powierzchnie dachów, użytkowanie obiektów, a także olbrzymie koszty remontu, naprawa zabytków wchodzących w skład kolonii nie byłaby możliwa bez naszego wsparcia – mówi Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków. Dotacja z budżetu powiatu poznańskiego na wykonanie prac lub robót budowlanych może być udzielona w wysokości do 70 % nakładów kwalifikowanych. Pozostałe 30 % powinno pochodzić ze środków własnych lub z innych źródeł.

– Warto podkreślić, że dzięki naszemu programowi wiele ze zrewitalizowanych budynków zostało nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie konserwatorskim „Zabytek zadbany”. Wśród nich znalazł się pochodzący z początku XX wieku dworzec w Puszczykowie, zespół pałacowo–parkowy w Gułtowach, Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, dworzec kolejowy w Puszczykówku, pałac w Rogalinie, wieża ciśnień w Biedrusku oraz pałac w Jankowicach – przypomina Jan Grabkowski.

Nowiny Lokalne

Opublikowano: 14 lutego 2022