MenuMenu główne
Powiat Poznański20 i 30 lat minęło

Powiat poznański w roku 2019 skończył 20 lat. Uroczystości nawiązujące do tego jubileuszu odbyły się w Owińskach oraz Bolechowie. – Cieszę się, że widzę wokół szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi. Po tych dwóch dekadach śmiało mogę powiedzieć, że powiat poznański to styl życia – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas obu tych wydarzeń.

Do tych słów nawiązuje również film, który został przygotowany z okazji 20-lecia powiatu poznańskiego. Przypomina on wydania Polskiej Kroniki Filmowej, choć z przymrużeniem oka, i można go obejrzeć poniżej.

A o tym, że powiat poznański wyznacza standardy warto się również przekonać czytając Prasową17., która z okazji jubileuszu była wydaniem szesnastostronicowym.

 

 

30 lat samorządności

życzenia starosty poznańskiego z okazji 30 lat samorządności

Rozmowa z Janem Grabkowskim o 30-leciu samorządności w naszym kraju w Telewizji STK

Starosta poznański o jubileuszu 30-lecia samorządności w naszym kraju w Teleskopie w TVP3 Poznań (od 8:25)


To był prawdziwy poligon

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku to święto nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ mija 30 lat od wprowadzenia w życie ustawy, która zmieniła naszą rzeczywistość. Wprawdzie w kraju nadal obowiązują liczne obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, to jednak w wielu miastach i gminach odbędą się większe i mniejsze uroczystości nawiązujące do tego święta. Jednocześnie mają one na celu przybliżyć charakter i specyfikę samych samorządów. – Ważne, aby o tym jak najwięcej mówić, ponieważ to bardzo ważne wydarzenie. Reforma do jakiej doszło przed 30 latyjest,moim zdaniem,największym sukcesem transformacji politycznej w Polsce – uważa Jan Grabkowski, starosta poznański.

Na początek zatem trochę historii… „Tradycje samorządu terytorialnego w Polsce wywodzą się jeszcze z Konstytucji 3 Maja. Samorząd istniał również na wszystkich ziemiach polskich objętych zaborami. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wprowadziła go także konstytucja marcowa z 1921 roku. Samorząd zlikwidowano w Polsce w roku 1950, a przywrócono go dopiero w roku 1990. Powołano wówczas do życia samorząd terytorialny jako podstawową formę lokalnego życia publicznego najpierw na szczeblu gminy, a od 1999 roku także na szczeblach powiatu i województwa…” – można przeczytać w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 13 marca tego roku, z okazji 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego.

Starosta poznański dokładnie pamięta wydarzenia sprzed 30 lat. – I to praktycznie od środka, ponieważ w lokalnej administracji publicznej działam od samego początku, czyli od 1990 roku. To właśnie wtedy zostałem radnym, potem zaś zastępcą wójta gminy Czerwonak. To był prawdziwy poligon, wszystko tworzyliśmy praktycznie od podstaw. Trzeba też było w trybie przyspieszonym uczyć się funkcjonowania administracji. A problemów pojawiło się całe mnóstwo. Z każdym rokiem dojrzewaliśmy jako samorządowcy. Teraz, z perspektywy czasu śmiało można powiedzieć, że przecieraliśmy wówczas szlaki. Podobnie było, kiedy kilka lat później powstały powiaty. Nie tak dawno, bo w ubiegłym roku świętowaliśmy 20-lecie powiatu poznańskiego. Mówiłem wówczas, że nie zmarnowaliśmy tego czasu, że przez te ostatnie lata Polska, Polska powiatowa i gminna wypiękniały. I nadal tak uważam – zapewnia Jan Grabkowski.

– Dlaczego reforma samorządowa była tak istotna? Głównie dlatego, że nastąpiła decentralizacja. Samorządom, które są przecież najbliżej obywateli, przekazano kompetencje prawne, polityczne i ekonomiczne, tym samym oddając ludziom odpowiedzialność za wspólnotę. Od tego momentu mogli oni decydować o tym, co ich bezpośrednio dotyczy i co jest dla nich najważniejsze. W konsekwencji tych zmian mogliśmy się szybciej rozwijać. Nasze małe ojczyzny odzyskały podmiotowość, my – pełnię demokratycznego działania i sposobność podejmowania nowych wyzwań – dodaje starosta, który podkreśla także, jak ważnym wydarzeniem było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. – Doskonale odnaleźliśmy się w tej sytuacji, stając się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty. Samorządy w ten sposób otrzymały potężne wsparcie finansowe, które mogły przeznaczyć na poważne inwestycje w drogi, edukację, kulturę, bezpieczeństwo, zdrowie czy pomoc społeczną. Dzięki funduszom pozyskanym z Unii żyje nam się dużo lepiej i doświadczamy tego praktycznie na każdym kroku – przypomina Jan Grabkowski.

W tym roku uroczystości związane z 30-leciem reformy znalazły się nieco w cieniu walki z koronawirusem. – Ta walka też jednak pokazuje, jak ważną rolę spełniają samorządy. To one przecież wspierają szpitale, kupują testy czy wspomagają seniorów oraz lokalnych przedsiębiorców. A robią to, choć w ostatnich latach rządzący naszym krajem dokładają im kolejne zadania, za którymi nie idzie żadne finansowanie. A to najkrótsza droga do różnego rodzaju problemów. Świętując okrągłą rocznicę warto o tym przypominać i pamiętać. Tak jak i o tym, że to właśnie samorząd w dużej mierze stworzył nową, piękną Polskę. Nie możemy dać się zawrócić z tej drogi, pozwolić na zawłaszczenie przez państwo lokalnych demokracji – kończy Jan Grabkowski, który przed dwoma laty został uhonorowany nagrodą „Filar Samorządu Terytorialnego”, przyznawaną przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia Studiów Samorządowych, największe stowarzyszenie samorządów w naszym kraju. Rok temu natomiast starosta otrzymał Statuetkę Osobowości 30-lecia Wolności RP w kategorii samorząd przyznawaną przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców.

plakat 30 lat samorządu


O przeszłości i przyszłości

– Społeczeństwo obywatelskie to takie, które potrafi kierować własnym państwem i za nie odpowiadać. I do tego służy samorząd – między innymi  te słowa Jerzego Regulskiego znalazły się w specjalnym liście, który starosta poznański Jan Grabkowski umieścił w specjalnej kapsule czasu, zakopanej 29 maja tuż przed budynkiem Urzędu Gminy Czerwonak. Tego właśnie dnia obchodzono tam 30. rocznicę samorządności w Polsce. – Te obchody miały być huczniejsze i trwać znacznie dłużej, ale z wiadomych powodów nie mogliśmy tych planów zrealizować. Chcieliśmy jednak, choćby w symboliczny sposób uczcić tę ważną rocznicę – powiedział wójt gminy, Marcin Wojtkowiak.

Gospodarz uroczystości zaprosił na nią byłych wójtów oraz przewodniczących rady gminy. Ich nazwiska znalazły się też na specjalnej tablicy, która została odsłonięta przed budynkiem urzędu. – Cieszę się, że pamiętamy o tamtych czasach. To były wspaniałe dni, panował wówczas wielki entuzjazm. Zaczynaliśmy praktycznie od zera, czego pewnie dzisiaj nikt nie jest w stanie nawet zrozumieć – wspominał Mariusz Poznański, pierwszy wójt gminy. Jego słowa potwierdził Jan Grabkowski, który był wówczas zastępcą wójta. – To była prawdziwa orka na ugorze. Nie liczyliśmy godzin, ani dni. Chcieliśmy zmieniać państwo, tu u nas, w gminie Czerwonak. Uczyliśmy się wszystkiego, by dobrze wykonywać swój nowy zawód – przypomniał starosta poznański.

O tym, jak bardzo przez te lata zmieniła się gmina mówił również obecny wójt. – Mam wrażenie, że osoby, które przed 30 laty budowały nowy samorząd nawet nie marzyły wówczas o tym, że tyle uda się przez ten czas osiągnąć. Mieszkańcy najlepiej pamiętają o tym, co się wydarzyło rok czy dwa lata temu. Czasami trudno bowiem o nieco dłuższą perspektywę czasu. Kiedy jednak przypomnimy sobie, jak wyglądała gmina 30 lat temu i porównamy do tego, jak jest dzisiaj, to bez wątpienia możemy stwierdzić, że wykonaliśmy ogromny skok cywilizacyjny – ocenił Marcin Wojtkowiak. O tym postępie mówił również poprzedni wójt, Jacek Sommerfeld. – Cieszę się, że ja także dołożyłem cegiełkę do rozwoju naszej gminy i lokalnej społeczności. Ten rozwój by się nie udał gdyby nie szeroko rozumiana współpraca – stwierdził.

To właśnie byli wójtowie, wraz ze starostą poznańskim, zakopali wspomnianą kapsułę czasu. Znalazły się w niej aktualności z gminy Czerwonak, specjalne listy oraz podpisy mieszkańców. – Chcieliśmy zostawić coś po sobie. Mam nadzieję, że nie zostanie ona wykopana prędzej niż za sto lat – śmiał się Marcin Wojtkowiak. Następnie zasadzono kilka drzew. Wśród osób, które dostąpiły tego zaszczytu byli również pracownicy urzędu gminy Czerwonak z najdłuższym stażem oraz jedna z mieszkanek gminy, która jest równolatką samorządu. Gatunki drzew były różne. Janowi Grabkowskiemu przypadł …grab kolumnowy. – Nie ukrywam, że gmina Czerwonak jest mi bliska, ale też nie może być inaczej, skoro tutaj nastąpił początek mojej drogi samorządowca – podkreślał starosta poznański.

– Dzisiaj nie jestem w stanie przewidzieć, co przyniosą kolejne dziesięciolecia. Wiem jednak, że rzeczywistość można zmieniać na lepsze tylko dzięki wspólnym i niezależnym działaniom. To z nich bierze się siła samorządów – dodał. To zdanie także znalazło się w kapsule czasu…


banery z logiem 30-lecia samorządności przy budynku Starostwa Powiatowego w Poznaniu

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 26 maja 2020

Zaktualizowano:
25 sierpnia 2020