MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Kongres w Owińskach

10 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach odbędzie się II Kongres Rodziców Dzieci Niewidomych. Celem spotkania jest konsolidacja środowiska rodziców uczniów niepełnosprawnych i stworzenie publicznego forum do wyrażania opinii na temat wychowania osób niewidomych, form kształcenia oraz rehabilitacji tychże osób, rozwoju rodziny i jej wsparcia w środowisku lokalnym.

– Kongres zatytułowaliśmy “Niezwykli rodzice, niezwykłych dzieci”, wiedząc, ile poświęcenia, miłości i mądrości wymaga wychowanie i wykształcenie każdego dziecka. Wiemy też jednak o tym, jak ważna jest wymiana doświadczeń, o którą wśród rodziców niewidomych i słabowidzących dzieci czasem trudno. Mamy nadzieję, że organizowany przez nas Kongres wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom opiekunów i stanie się ważnym głosem w dyskusji na temat trudności na jakie napotykają rodziny w których jest dziecko niepełnosprawne – informują organizatorzy.

Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie edukacji, pomocy socjalnej rodzinie dziecka niewidomego i słabowidzącego oraz koniecznego wsparcia dla rodziców. W trakcie Kongresu wykład zaprezentuje m. in. prof. dr hab. Anna Brzezińska z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Podzieli się ona swoją wiedzą na temat funkcjonowania rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Wykład dotyczący potencjału rozwoju rodziny wobec niepełnosprawności dziecka wygłosi również dr hab. Lucyna Bakiera.

– Każdy z rodziców będzie mógł wziąć udział w warsztatach z zakresu przygotowywania pomocy dydaktycznych, orientacji przestrzennej, efektywnej komunikacji w rodzinie oraz rozwiązywania konfliktów i budowania relacji z dzieckiem. Obecny będą również prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Robert Kwiatkowski. Wystąpi także prezes PZN Anna Woźniak- Szymańska. Będzie też możliwość skorzystania z porad specjalistów z: PFRON, PCPR, darmowych porad prawnych, wsparcia psychologicznego oraz możliwość udziału w warsztatach i wystawie sprzętu dla niewidomych i słabowidzących – zapewniają organizatorzy.

Ośrodek w Owińskach może się poszczycić jedynym w Europie Parkiem Orientacji Przestrzennej oraz Muzeum Tyflologicznym, które tego dnia będą dostępne dla zwiedzających, uczestników Kongresu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Każdy z rodziców może uczestniczyć tylko w jednym, wybranym przez siebie warsztacie. Rejestracji można dokonać poprzez stronę internetową https://kongres-rodzicow-dzieci-niewidomych-czerwiec2017.konfeo.com/pl/groups lub wysyłając informację mailowo na adres: biuro@niewidomi.edu.pl lub telefonicznie: 61 812 67 37.

PROGRAM II KONGRES RODZICÓW  DZIECI NIEWIDOMYCH i SŁABOWIDZĄCYCH
„Niezwykli rodzice niezwykłych dzieci”
10 czerwca 2017 r.

10.00 Otwarcie i powitanie gości
Starosta Powiatu Poznańskie  Jan Grabkowski, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych  Maria Tomaszewska, Przewodnicząca Rady Rodziców w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach  Joanna Walczak

10.15 – 12.30 wystąpienia programowe

10.15 – 11.30 prof. dr hab. Anna Brzezińska – Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu „Dorastanie do dorosłości”.

11.30 – 12.30 dr hab. Lucyna Bakiera  – Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu „Potencjał rozwojowy rodziny wobec niepełnosprawności dziecka”.

12.30 – 14.30 przerwa kawowa, obiadowa
12.30 – 15.00 czas na: zwiedzanie Ośrodka – Park Orientacji Przestrzennej, Muzeum Tyflologiczne, spotkania z przedstawicielami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, darmowych konsultacji prawnych, konsultacji z psychologiem pracującym w Ośrodku, skorzystanie z zaproponowanych przez specjalistyczne firmy pokazów sprzętu dla niewidomych oraz tyflografik

15.00 – 17.00 sesja warsztatowa
– każdy z uczestników ma prawo do udziału tylko w jednym wybranym przez siebie warsztacie:
Warsztat 1.  Anna Starczewska – „Porozumienie bez przemocy – model komunikacji NVC czyli językiem serca”
Warsztat 2. Alina Talukder -„Orientacja przestrzenna od kołyski”
Warsztat 3. Marek Jakubowski „Pomoce dla dzieci niewidomych z 20 prostych przedmiotów domowych”
Warsztat 4. dr Wiesław Poleszak “Konflikt w rodzinie nie jedno ma imię — jak rozwiązywać konflikty w relacji z dzieckiem”

17.00 podsumowanie kongresu

17.15 spotkanie integracyjne przy grillu

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 kwietnia 2017