MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Poznańska pyra w Szreniawie

Poznańska Pyra w Szreniawie

W niedzielę 7 października – już siódmy raz – w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbyła się „Poznańska pyra” – impreza ciesząca się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców regionu. Tym razem była szczególna, gdyż z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa we współpracy z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przygotowało wydarzenie pn. “Z Wielkopolskiej ziemi”.

Akcenty były zatem i kulinarne i patriotyczne. A atrakcji nie brakowało. Podziwiać można było lokomobilę Hipolinę, rodziny z dziećmi chętnie zaznajamiały się ze sposobami zbioru i historią uprawy ziemniaków, nie zabrakło chętnych do wzięcia udziału w konkursach z nagrodami, ale co najważniejsze smacznie zjeść. Były pyry z gzikiem z parownika, potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej (zupa ziemniaczana, placki ziemniaczane, kopytka). Oferowane były także inne dania i pokazy ich wykonywania, jak na przykład stanowisko „Zapomniane warzywa”. Jak co roku popisy kulinarne prezentowały też Koła Gospodyń Wiejskich.

Najmłodsi wracali do domu z własnoręcznie uformowanymi podczas warsztatów garncarskich miseczkami lub wazonikami, pomalowanymi ozdobami ale także wykonanymi przez siebie powstańczymi rozetkami, chorągiewkami, tematycznymi pieczątkami czy kolorowankami. Na placu głównym przy scenie można było zobaczyć obóz powstańczy w wykonaniu Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, w ramach którego prezentowane było umundurowanie powstańcze, broń oraz szpital polowy.

Równie dużo działo się na scenie. Pieśni patriotyczne śpiewał chór „Arion”, a różny repertuar prezentowały orkiestry i kapele. Wykład dr. Marka Rezlera pozwolił na uzupełnienie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Ci którzy chcieli sprawdzić swoją – mogli wziąć udział w konkursie. Nie zabrakło także rozmów prowadzącego w gwarze poznańskiej. Równie chętnie odwiedzane było stoisko informacyjno-promocyjne powiatu poznańskiego, gdzie można było otrzymać m.in. wpisujące się tematycznie w wydarzenie: przewodnik “Powiat Poznański Smakowicie” oraz zakładkę do książki z ilustracją muralu w Buku oraz zbiorów Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Tekst: Anna Jaworska
Zdjęcia: Tomasz Skupio

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 października 2018