MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

AED w Paczkowie

– We wtorek, 25 czerwca przy wejściu do Szkoły Podstawowej w Paczkowie został zamontowany automatyczny defibrylator AED – informuje Jacek Bura, członek stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED (Automated External Defibrylator) jest intuicyjnym urządzeniem medycznym stosowanym w sytuacjach zagrożenia życia i zatrzymania akcji serca. AED rejestruje, a następnie dokonuje analizy rytmu serca. Jej wynik decyduje o podjęciu niezbędnych czynności, które za pomocą komend z AED wykonuje ratownik lub osoba ratująca.

– Urządzenie w Paczkowie dostępne jest na zewnątrz, z lewej strony wejścia głównego Szkoły Podstawowej, dzięki czemu może zostać wykorzystane do ratowania życia uczniów, dorosłych czy osób znających się w niedalekiej odległości od AED – podkreśla Jacek Bura.

Mapę z lokalizacją tych urządzeń przygotowało Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska. W jakich miejscach, także w powiecie poznańskim, znajdują się defibrylatory można sprawdzić na stronie  openAEDmap.org. – Dane o lokalizacjach tych urządzeń są jawne, coraz więcej producentów aplikacji mobilnych/pomocowych udostępnia informacje o najbliższych AED. Również Centrum e-Zdrowia zapowiada, że mapa AED dostępna będzie także w rządowej aplikacji pacjenta mojeIKP – dodaje.

Urządzenie w Paczkowie, to koleje urządzenie tego typu w gminie Swarzędz, pierwsze finansowane w ramach Funduszu Sołeckiego.

 

Na podstawie informacji: Jacek Bura, Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska, członek Rady Sołeckiej Paczkowa

Zdjęcia: Jacek Bura, grafika/mapa: OpenStreetMap współautorzy

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 26 czerwca 2024