Akademia Bilardowa w I lidze!

zdjęcie drużyny akademii bilardowej

Akademia Bilardowa Rokietnica zagra w I lidze! – Można powiedzieć, że wreszcie się doczekaliśmy. Z roku na rok było coraz bliżej aż wreszcie się udało – mówi Radosław Babica, najlepszy polski bilardzista i szef Akademii. – Po tym awansie wszyscy dostaliśmy dodatkową motywację do pracy. Naszym celem minimum będzie utrzymanie w 9-zespołowych rozgrywkach ogólnopolskich. Postaramy się jednak powalczyć o coś więcej, może nawet o awans do ekstraklasy. Pierwszy mecz gramy już w niedzielę w Rokietnicy, z Papa Gusto Opole. Początek o godz. 12.00 – dodaje.

Warto też dodać, że równocześnie w II lidze występować będzie drugi zespół Akademii Bilardowej. – Tam będzie grała przede wszystkim nasza młodzież, którą czasami wzmacnią nieco bardziej doświadczeni gracze. Chcielibyśmy, aby ta drużyna powalczyła o miejsce w turnieju barażowym o I ligę – mówi Radosław Babica. Klub z Rokietnicy w rozgrywkach Polskiej II Ligi Bilardowej zadebiutował w 2009 roku. Wtedy jego kapitanem była ówczesna wicemistrzyni Polski, siostra Radosława Babicy, Magdalena Diering.

– To właśnie pod jej wodzą przecieraliśmy szlaki w ogólnopolskich rozgrywkach i odnosiliśmy pierwsze zwycięstwa. Od 2011 roku rolę kapitana przejął Andrzej Barski. Andrzej jest jedynym zawodnikiem, który reprezentował naszą drużynę we wszystkich sezonach PLB od 2009 do 2018. Jest tylko jeszcze jedna osoba, która jest z nami od samego początku, aż do teraz. Jest to Piotr Judkowiak, który co prawda nie grał w ostatnim sezonie ale był w składzie pierwszego zespołu, czyli w gotowości przez cały czas – wspomina Radosław Babica.

Akademia Bilardowa Rokietnica obecnie. A w galerii poniżej, tak się zmieniał zespół… (fot. Akademia Bilardowa Rokietnica Facebook)

– Za panowania Andrzeja drużyna świetnie się rozwijała i w każdym kolejnym sezonie rozgrywki kończyła na wyższej pozycji, jednak ciągle do awansu było daleko. W roku 2016 kapitanem został Michał Potysz, który do dyspozycji miał “starą gwardię” z Andrzejem Barskim na czele, oraz utalentowanych juniorów, świeżo upieczonych srebrnych medalistów mistrzostw Polski juniorów, Arkadiusza Brzękowskiego i Krzysztofa Kaczmarka. W tym przypadku, do awansu z grupy brakowało tylko kilku punkcików – dodaje.

– Jeszcze lepszym rokiem był sezon 2017, kiedy to założyliśmy Stowarzyszenie Wielkopolska Akademia Bilardowa i zaczęliśmy współpracować z gminą Rokietnica. Wtedy awansowaliśmy do Turnieju Barażowego o I Polską Ligę Bilardową ale niestety debiut w barażach wypadł kiepsko. W roku 2018 wzmocnił nas Adam Stankiewicz i Cezary Jarosz, co spowodowało, iż staliśmy się jeszcze lepszą i bardziej wyrównaną drużyną. Rywalizujące z nami zespoły również nie próżnowały i wzmocniły się ogromnie. Początkowo wydawało się, że pójdzie gładko, jednak awans do turnieju barażowego wywalczyliśmy dopiero w ostatniej kolejce – opisuje.

W rozgrywkach kończących sezon 2018 II Polskiej Ligi Bilardowej drużynę wzmocnił także sam Radosław Babica, który na tyle na ile mógł, to pomógł w rywalizacji z najgroźniejszymi rywalami. I tak, po 24 wyczerpujących meczach w turnieju barażowym drużyna z Rokietnicy w składzie: Michał Potysz, Andrzej Barski, Cezary Jarosz, Arkadiusz Brzękowski, Adam Stankiewicz i Radosław Babica ostatecznie zajęła czwarte miejsce na 38 zespołów grających w II lidze. jak się okazało to dało jej historyczny awans do I Polskiej Ligi Bilardowej na sezon 2019!

Terminarz rozgrywek TUTAJ

Opublikowano: 19 lutego 2019