Zapowiedzi
Ampfutbol zaczyna sezon

W weekend 22-23 marca w Poznaniu odbędzie się pierwszy turniej inaugurujący tegoroczne rozgrywki PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2025, czyli ligi rozgrywek piłkarskich dla osób po amputacjach. Na stadionie na Golęcinie zawitają najlepsze polskie drużyny amp futbolowe m.in. Śląsk Wrocław czy Legia Warszawa. Szczególnie ekscytująco zapowiada się rywalizacja Warty Poznań, która jest uczestnikiem, a jednocześnie organizatorem turnieju z Wisłą Kraków – zeszłorocznym zwycięzcą rozgrywek.
W skład PZU Amp Futbol Ekstraklasy wchodzi obecnie 8 drużyn piłkarskich: Wisła Kraków, Rekord Kuloodporni Bielsko-Biała, Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Stal Rzeszów, Zawisza Bydgoszcz, ukraińska Pokrova Lwów oraz Warta Poznań. Ligowe punkty naliczane są tak samo jak w przypadku lig zawodowych, tyle że nie w ramach cotygodniowych kolejek, a dwudniowych turniejów. Każda z rywalizujących w lidze drużyn jest gospodarzem turnieju raz w sezonie.
Pierwsza impreza 22-23 marca w Poznaniu. – Dla nas to turniej szczególnej wagi, ze względu na grę przy własnej publiczności. Rozpoczęcie rozgrywek zawsze stanowi mentalny fundament, od którego często zależą losy drużyny w trakcie sezonu. Odpowiednie wejście w rozgrywki, zwłaszcza przed własną publicznością, może przynieść nam wiele korzyści w tym roku – mówi trener drużyny Warty Poznań, Kacper Pyto.
Amp Futbol to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. Powstała w latach 80-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a obecnie uprawiana jest w ponad 40 krajach na całym świecie. Organizowane są zarówno zmagania ligowe, jak i mecze międzynarodowe. Do tej pory odbyło się już 16 edycji mistrzostw świata drużyn męskich, a w listopadzie w Kolumbii po raz pierwszy zostały rozegrane mistrzostwa kobiet, na których reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal.
Zasady rozgrywania meczów są bardzo zbliżone do tradycyjnych rozgrywek piłkarskich z lekkimi modyfikacjami. W mieszanych drużynach gra siedmiu zawodników i zawodniczek zamiast jedenastu. Boisko ma trochę mniejsze wymiary, a połowy są krótsze (2 x 20 minut i 10 minut przerwy). Nie ma spalonych. Zawodnicy w polu to osoby po jednostronnych amputacjach kończyny dolnej, a bramkarze – górnej.
Wynik sportowy jest oczywiście ważny, natomiast istotą tego sportu jest pokazanie, że ograniczenia w sporcie da się pokonać. – Dla wielu zawodników i zawodniczek amp futbol stał się sposobem na życie i odpowiedzią na pytanie “co dalej?” wobec często tragicznych sytuacji w jakich się znaleźli. Myślę, że każdy z tych piłkarzy to na swój sposób bohater, w związku z czym chociażby dlatego warto przyjść i wesprzeć ich dopingiem – mówi Kacper Pyto. Wstęp na stadion jest bezpłatny dla wszystkich kibiców.