Apel bez barier w Mosinie

9 listopada w Mosińskim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Impreza odbyła się w ramach projektu pod nazwą „Pociąg tolerancji”, realizowanego przez prowadzony przez powiat poznański Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. J. Korczaka w Mosinie wraz ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu.

We współpracy obu tych placówek powstało przedstawienie opowiadające o historii walki o niepodległość narodu polskiego. Na apelu pojawili się m.in. burmistrz Miasta Lubonia Małgorzata Machalska oraz burmistrz Gminy Mosina Jerzy Ryś, a także dyrektor SOSW im. Janusza Korczaka w Mosinie Bożena Mazur oraz dyrektor SP nr 1 im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu Grzegorz Anioła.

W prosty, a zarazem poruszający sposób przedstawiona została historia narodu polskiego i jego trudna walka o niepodległość. W role wcielili się uczniowie obu placówek, co podkreśliło brak barier we współpracy między tak różnymi w swym charakterze szkołami.

Po obejrzeniu przedstawienia głos zabrali burmistrzowie obu miast. W swych wystąpieniach zwrócili uwagę na obowiązek dbania o niepodległość kraju i dobro lokalnych małych ojczyzn między innymi poprzez pamięć historyczną, ale także szacunek do bliźniego. Dyrektorzy obu placówek wręczyli też dyplomy i nagrody przyznane w konkursie plastycznym nt. ,,Polskie symbole narodowe”.

Autor: Agnieszka Juska

Opublikowano: 14 listopada 2016