Apetyt na czereśnie w Skrzynkach

Afisz Apetyt na czereśnie Dwór Skrzynki

12 kwietnia w Dworze Skrzynki zapowiada się wyjątkowe wydarzenie teatralne. Zaledwie tydzień po poznańskiej premierze w Teatrze Muzycznym i 56 lat po prapremierze na deskach Teatru Ateneum, legendarny spektakl „Apetyt na czereśnie – Romans z życia sfer normalnych”, będzie wystawiony w Dworze Skrzynki.

To mini musical oparty na tekstach Agnieszki Osieckiej, która jak mało kto, bo z autopsji znała się na trudnych, zawikłanych relacjach damsko-męskich i do tego potrafiła je poetycko opisywać i nazywać. „Apetyt na czereśnie” jest więc błyskotliwą opowieścią o miłości, zazdrości i zdradzie, o tym co buduje, a co niszczy, a także o zwykłych, codziennych sprawach. Wielkim atutem spektaklu oprócz wspaniałych dialogów dwojga ludzi po przejściach jest muzyka Macieja Małeckiego, który niezawodnie pięknym i mądrym tekstom Agnieszki Osieckiej nadał sceniczny wymiar.

Co może wyniknąć z przypadkowego spotkania w dworcowej poczekalni? Długie rozmowy, żal za utraconą miłością, refleksje nad zmarnowanymi latami, a może nadzieja na nową romantyczną przygodę. Chociaż od premiery minęło ponad pół wieku teksty Agnieszki Osieckiej zachowały aktualność i nadal stanowią niedoścignione studium ludzkich potknięć i rozterek. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz. W głównych rolach zobaczymy Katarzynę Tapek i Radosława Elisa.

Katarzyna Tapek jest bardzo dobrze znana bywalcom Teatru Muzycznego w Poznaniu. Z poznańską scena związana jest od 2013 roku. Obecnie można zobaczyć ją między innymi w musicalach Zakonnica w przebraniu (siostra Maria Robert), Madagaskar – musicalowa przygoda (Król Julian), Pippin (Katarzyna), Virtuoso (Helene Bibesco), Kombinat (Lala), Irena (Jaga), Piękna i Bestia (Babette) i Deszczowa Piosenka (Dora Bailey). Wcześniej wzięła udział w wielu spektaklach dramatycznych oraz koncertach musicalowych w Akademii Muzycznej. We współpracy ze Studio Buffo zagrała główne role w młodzieżowych wykonaniach musicali Romeo i Julia oraz Metro.

Radosław Elis jest aktorem filmowym i teatralnym oraz wokalistą. W 1998 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 1998-2001 pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 2002 roku związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Brał udział w wielu spektaklach i widowiskach muzycznych. Od 2001 roku współpracuje z J. Satanowskim (Stachura, czyli list do pozostałych, Życie to nie teatr, Mister Barańczak). Przez wiele lat odtwórca postaci Mirka Gabriela w serialu Złotopolscy. W maju 2016 roku zaczął występować na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu. Od sierpnia 2018 roku jest stałym pracownikiem Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wśród jego najważniejszych ról są: Guido Contini w Nine, pastor Shaw Moor w Footloose, Gomez i Lurch w Rodzinie Addamsów, Władysław Górski i Józef Piłsudski w Virtuoso, Adam w Irenie.

Przed aktorami postawione jest bardzo trudne zadanie, gdyż będą się musieli zmierzyć z legendarnymi inscenizacjami i wspaniałymi kreacjami m.in. Krystyny Sienkiewicz i Piotra Fronczewskiego w Teatrze Telewizji z 1975 roku. Kostiumy do spektaklu oraz scenografię przygotowała Anna Chadaj, za ruch sceniczny odpowiada Paulina Andrzejewska-Damięcka, a kierownictwo muzyczne objął Jakub Kraszewski. Jeśli mają Państwo „Apetyt na czereśnie” zapraszamy 12 kwietnia o godz.19 do Dworu Skrzynki. Bilety w cenie 50 zł. do nabycia on-line w zakładce bilety na www.dworskrzynki.pl lub www.dworskrzynki.pl

Źródło: Instytut Skrzynki

Opublikowano: 4 marca 2024