MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Atrakcje w Dworze w Skrzynkach

grafika

Instytut Skrzynki, samorządowa instytucja kultury zadbała o to, by tegoroczne wakacje rozpocząć z przytupem – od piątku 5 lipca, do niedzieli 7 lipca udostępnia mieszkańcom Poznania i okolic podwoje swojej niezwykłej siedziby: zrewitalizowanego przez powiat poznański zespołu dworsko-parkowego w miejscowości Skrzynki w gminie Stęszew. Dwór Skrzynki rozpoczął swoją działalność po remoncie rok temu. Podobnie jak w zeszłym roku, lato w Skrzynkach zaplanowane jest aktywne tak, jak cały rok. W piątki odbywa się kino letnie  – w tym roku organizator postawił na polskie komedie. W najbliższy piątek, o godz. 20.30 (start po zmroku), rozpocznie się seans kultowego filmu „Seksmisja” reżyserii Juliusza Machulskiego. Wstęp wolny.

W sobotę, 6 lipca o godz. 19.00 rozpocznie się koncert plenerowy pt. „Buenos Aires – Paris – New York” w wykonaniu wybitnego akordeonisty i bandeonisty Wiesława Prządki, który wystąpi wspólnie z francuskim wokalistą Chrisem Schittulli’m i towarzyszącym im pianistą Rafałem Karasiewiczem. Artyści zabiorą publiczność w Skrzynkach w muzyczną podróż do najważniejszych kulturalnych stolic świata: Buenos Aires,  Paryża i Nowego Jorku. Nie zabraknie znanych i bardzo lubianych piosenek, między innymi: Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Joe Dussina, tang legendarnego Astora Piazzolli, a całości dopełnią kompozycje Richarda Galliano oraz największe przeboje Georga Garshwina. Impreza jest biletowana i są jeszcze wolne miejsca. Chętnych do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu zapraszamy do zakupienia biletów online przez stronę www.dworskrzynki.pl.

Niedziela, 7 lipca to w zasadzie rocznicowy rodzinny festyn „Dzień Otwartych Skrzynek”. W godz. 12.00 – 19.00 w obiekcie, w parku i na placu przy kuchni grillowej na uczestników czeka wiele atrakcji – tu także wstęp jest wolny. Instytut Skrzynki, organizator wydarzenia, zajmuje się dziedzictwem kulturowym i kulinarnym regionu, co szczególnie podkreśla właśnie na wydarzeniach rodzinnych, na które zaprasza mieszkańców. Nie może więc zabraknąć stoisk członków Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego: Borówkowy Gaj (Konarskie, gm. Kórnik), Zagroda Szczęśliwych Zwierząt (Białęgi, gm. Murowana Goślina), Gospodarstwo Pasieczne Miody Ibrona (Puszczykowo), czy Wytwórnia Lodów z Kórnika (Lodziarnia Perełka, Bistro Podzamcze w Kórniku).

Wyśmienite wędliny i sery znaleźć będzie można na stoisku przygotowanym przez RGD Swadzim (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Nie zabraknie też domowych chlebów z Dolska, czy wyśmienitych ostryg przygotowanych przez Ewę i Piotra Michalskich z Puszczykowa. Warto tu przypomnieć, że Dwór Skrzynki również znajduje się na powiatowym szlaku kulinarnym. W obiekcie działa także centrum konferencyjno-szkoleniowe, pokoje noclegowe i restauracja. Nie jest więc zaskoczeniem, że króluje tu kuchnia polska i wielkopolska, a dania przygotowywane są z lokalnych produktów. Jest to też miejsce, gdzie w warsztatach kulinarnych biorą udział uczniowie szkół gastronomicznych, którzy poznają i smakują tradycje kulinarne naszego regionu.

Smakowicie zapowiadają się również domowe dania i produkty przygotowane przez koła gospodyń wiejskich: KGW Piękni i Młodzi z Pecnej (gm. Mosina) i KGW Potaszanki (gm. Czerwonak). Wydarzenie jest mini festiwalem kuchni regionalnej i rzemiosła, nie zabraknie więc stoisk m.in. z zabawkami z drewna, ceramiki, ręcznie robioną biżuterią, ekokosmetykami, czy warsztatami dla najmłodszych. Ważnym punktem będzie także stoisko Powiatu Poznańskiego i Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na którym będzie można poznać inne atrakcje turystyczne powiatu poznańskiego. Dla najmłodszych przygotowano także artystyczne animacje z regionalnymi kulinariami i gwarą poznańską w tle.

Festyn będzie okazją do zwiedzenia samego Dworu Skrzynki, m.in. apartamentu, który kiedyś był gabinetem nestora rodu Ifflandów – dawnego właściciela obiektu, Sali Pamięci i Tradycji, gdzie znaleźć można pamiątki rodziny Ifflandów oraz fotografie, na których obserwować można jak poprzez dekady zmieniał się dwór powstały ok. 1871 roku. W przyziemiu budynku znajduje się także Galeria Skrzynki – galeria fotografii, w której obecnie znajduje się wystawa zdjęć Bartosza Świątka „Skrzynki w krainie OZ” przedstawiającej przyrodnicze piękno okolic. Organizatorzy zapraszają do udziału niezwykle ciekawych wykładach ekspertów nie tylko kulinarnych, które odbędą się w sali konferencyjnej w obiekcie. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Harmonogram wykładów:

13.00 Bartek Świątek “Skrzynki w krainie OZ”
13.30 Browar Szreniawa – smak piwa
14.00 Janusz Łakomiec “Owoce do nalewek”
14.30 Hieronim Błażejak “Zachęta do sztuki nalewek”
15.00 Iza Urbanowicz ”Grzyby latem”
15.30 Kamil Szpotkowski “Dzika kuchnia”
16.00 Gieno Mientkiewicz “Sery zagrodowe”
16.30 Dagmara Pawlak i Katarzyna Weiss „Pogadanka o Architekturze”
17.15 Karolina Echaust “Krótko o pszczołach plus mini warsztaty pszczele”.

Na placu przy kuchni grillowej odbędzie się pokaz tańca ludowego przygotowany przez poznański zespół Poligrodzianie, zaś wieczorem o muzyczne atrakcje zadba również poznański zespół Alpaka. I oczywiście w trakcie całego pikniku zapraszamy do restauracji Dworu Skrzynki oraz kuchni grillowej zlokalizowanej w dworskim  parku. Doznania kulturalne i kulinarne gwarantowane. Zapraszamy!

Przygotował: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 lipca 2024