Kultura w powiecie - skrót z WIK

Będzie się działo w kulturze

Dwa spektakle, spotkanie autorskie z Magdą Umer oraz koncert Czesława Mozila – to najbliższe wydarzenia kulturalne w powiecie poznańskim. Z dziennikarką, piosenkarką i aktorką Magdą Umer będzie można się spotkać w piątek, 24 marca w Centrum Kultury w Suchym Lesie. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.00, poprowadzi Jarosław Borowiec. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie oraz filiach bibliotecznych w Chludowie oraz Złotnikach.

Magda Umer jest też reżyserką, scenarzystką, autorką recitali, filmów dokumentalnych, a także wywiadów telewizyjnych. Napisała również kilka książek: „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze” (2008), „Jak trwoga, to do bloga” (2008), „Jak trwoga, to do bloga 2008-2009” (2012) oraz „Zły chłopiec (Bogusław Linda w rozmowie z Magdą Umer)” (2015). W 2000 r. za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziewięć lat później, podczas jubileuszowego recitalu z okazji 40-lecia pracy artystycznej, artystka odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Od 2006 r., wraz z Andrzejem Poniedzielskim, prowadzi blog pod tytułem „Chlip-Hop, czyli jak trwoga, to do bloga”.

d3ae402fca4194e0aa2fTego samego dnia, 24 marca o godz. 19.00, Gminny Ośrodek Kultury Sokół w Koziegłowach zaprasza do CKiR w Koziegłowach na premierę Teatru Cyk “Mój niepokój ma przy sobie broń” na podstawie tekstu Mateusza Pakuły. Spektakl odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru. Każdy z aktorów, stając się Guliwerem, odbywa swoją podróż po współczesności, komentując ją, parodiując, przeżywając, uczestnicząc w niej. Guliwer stara się odnaleźć Tu i Teraz, znaleźć odpowiedzi, nauczyć się dorosłości – czytamy w Wielkopolskim Informatorze Kulturalnym.

Tekst „Mój niepokój ma przy sobie broń” idealnie wpisuje się w aktualną rzeczywistość tę szeroką – światową i tę małą – którą każdy zna ze swojego podwórka. Współczesna forma wyrazu, mocne muzyczne brzmienie i wyrazista plastyka inscenizacji są mocnymi stronami przedstawienia, którego reżyserem jest Anna Rozmianiec. Charakterystyczne beatboxowe brzmienie stworzyli Jakub Woźniak oraz Karol Loręcki, a poetyką klarnetu zaczaruje Ignacy Żak. W spektaklu wystąpią: Zuzanna Jakubowicz, Jadwiga Minksztym, Magdalena Przybylska, Zofia Wiśniewska, Adam Garczarek, Karol Loręcki, Artur Małecki, Jan Minksztym oraz Ignacy Żak. Bezpłatne wejściówki na spektakl można odbierać w GOK Sokół oraz CKiR w Koziegłowach.

360621c222cb4b20b67fCentrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie zapraszają natomiast na „Kartotekę” Tadeusza Różewicza. W tym napisanym w 1958 roku tekście znajdziemy echa mickiewiczowskich „Dziadów”, „Wesela” Wyspiańskiego, jak i „Ferdydurke” Gombrowicza. Autor osadził swojego bohatera w wielości doświadczeń na przestrzeni między siódmym, a mniej więcej czterdziestym rokiem życia. Co ciekawe „Kartoteka” została bardzo szybko zauważona przez animatorów teatru i to zarówno w Polsce jak na świecie. Sztuka była tłumaczona na wiele języków i grana przez teatry uczelniane. Miała też swoje realizacje na scenach oficjalnych i w telewizji.

Dzisiaj po ponad pięćdziesięciu latach od powstania nadal zachwyca swym uniwersalizmem. Najbliższy spektakl jest realizowany przez zespół „Przystanek Teatr”  z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej gminy Suchy Las, które jest producentem wydarzenia. Wystąpią w nim: Kinga Tomczak-Nowak, Katarzyna Zwierska, Małgorzata Kowalska, Małgorzata Golcz-Polaszewska, Dorota Mierzwicka, Mariusz Frontczak i Artur Szych. Premierę zaplanowano na poniedziałek 27 marca o godz. 19.00. Drugie przedstawienie będzie można zobaczyć w środę 29 marca o godz. 19.00. Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie.

8e52d3ac67c1d91e4045Gminny Ośrodek Kultury Sezam zaprasza natomiast do Centrum Kultury Przeźmierowo na koncert Czesława Mozila. Artysta będzie promował wydany w tym miesiącu album “Księga Emigrantów. Tom II”. Podczas nagrań zespołowi Czesław Śpiewa towarzyszy na nim uznana orkiestra barokowo Arte dei Suoanatori. Wszyscy twórcy wystąpią w Przeźmierowie. Nowa płyta jest kontynuacją opowieści o Polsce rodem z poprzedniego albumu. Słodko-gorzkie teksty Michała Zabłockiego swobodnie łączą żartobliwą narrację i dużą dawkę autoironii.

Tytuły i treść piosenek nawiązują do znanych i lubianych przez wszystkich Polaków wierszy i popularnych rymowanek z lat dziecięcych: “Mam trzy latka”, “Lokomotywa”, czy “Kaczka”. Koncert odbędzie się 30 marca o godz. 19.00. Bilety, w cenie 39 zł, są dostępne w miejscu imprezy (od wtorku do piątku w godz. 16-20), w siedzibie GOK “SEZAM” (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15) i w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku w godz. 15-20). Sprzedaż internetową prowadzi serwis Bilety24.pl

be40616cd5f1261f841d

Opublikowano: 23 marca 2017