Będzie więcej połączeń autobusowych (14.04.2023)

O 9 nowych członków powiększył się Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny”. Do 23 jednostek samorządu terytorialnego dołączyły gminy: Brodnica, Dolsk, Kamieniec, Komorniki, Książ Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Sieraków, Trzciel, a także powiat wągrowiecki. W ubiegłym roku związek obsługiwał 125 linii autobusowych. – Tylko w powiecie poznańskim około 10 tysięcy mieszkańców nie ma dostępu do komunikacji publicznej. Musimy działać przeciw wykluczeniu transportowemu. Postawiliśmy tylko jeden warunek: pełną współpracę – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański, przewodniczący zgromadzenia ogólnego związku.

Związek otrzymał 5 mln zł dotacji z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Obecnie grupa dysponuje 75 pojazdami, a jeszcze w kwietniu ma zostać rozstrzygnięty przetarg na zakup 20 nowych autobusów z napędem hybrydowym. – Jestem przekonany, że sieć połączeń będzie się rozwijać stosownie do potrzeb – mówi Zbigniew Rusak, dyrektor biura ZPG WTR. Na razie największą przeszkodą w rozwijaniu sieci nowych połączeń ma być brak kierowców.  W 2019 roku prezydent Poznania poinformował, że miasto nie jest w stanie samodzielnie utrzymywać spółki PKS i jest zmuszone ją rozwiązać ze względu na nierentowność. Wówczas pojawiła się inicjatywa utworzenia Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”. Jego głównym celem jest umożliwienie osobom, które nie posiadają auta, swobodnego przemieszczania się na terenie administrowanym przez wszystkich uczestników związku.

TVP 3 Poznań

Opublikowano: 15 kwietnia 2023