Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa ulegać zmianom mogą terminy imprez, o których informujemy w Prasowej Powiatowej17. oraz na www.powiat.poznan.pl. Po szczegóły prosimy zwracać się bezpośrednio do organizatorów.

<< Kwi 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Bezpieczniej w powiecie

W powiecie poznańskim żyje się bezpieczniej. Takie dane wynikają z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa, który na sesji Rady Powiatu w Poznaniu przedstawił insp. Robert Kasprzyk, komendant Komendy Miejskiej Policji  w Poznaniu. Podczas środowego posiedzenia rozstrzygnięty został też konkurs na najlepszy komisariat w powiecie. Tym razem pierwsze miejsce zajęli policjanci z Buku.

– Mimo że wśród zadań własnych powiatu nie ma zagadnień związanych z finansowaniem bezpieczeństwa, to i tak co roku przeznaczamy na nie sporo środków. W 2020 roku zaplanowaliśmy ponad 3 miliony złotych. A przez prawie 20 lat na ten cel przeznaczyliśmy ponad 26 milionów złotych, co jest ewenementem na skalę kraju – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Pieniądze zostaną przekazane między innymi na wsparcie remontów komisariatów w Buku i Mosinie oraz na zakup nowych radiowozów, a także unowocześnienie ośrodka OSP w Bolechowie i jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krzesinach – dodał.

Z najnowszego raportu policyjnego za 2019 rok wynika, że funkcjonariusze odnotowali spadek poziomu przestępczości w stosunku do 2018 roku. Wzrosła wykrywalność kradzieży z włamaniem, bójek, pobić, czy uszkodzeń mienia. W 2019 r. na terenie powiatu poznańskiego policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 392 nietrzeźwych kierowców. To o 145 więcej niż w roku poprzednim.

– Mimo iż w ubiegłym roku zanotowaliśmy mniej wypadków oraz kolizji na drogach, to niestety więcej osób zginęło. W tym przypadku zawinił czynnik ludzki, czyli nadmierna prędkość. Zatrzymaliśmy więcej osób pod wpływem alkoholu. Zwracamy również uwagę na zdarzenia drogowe z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Niestety i tu często brawura bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego cyklicznie prowadzimy prelekcje, pogadanki w szkołach – tłumaczył Robert Kasprzyk, komendant KMP w Poznaniu. – Naszym głównym celem jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy pracujących na drogach. Chcemy też zakupić specjalistyczny samochód, który ma posłużyć eliminowaniu pojazdów niesprawnych technicznie oraz zanieczyszczających środowisko – dodał.

Od lat prowadzony jest też ranking komisariatów w powiecie poznańskim. A wszystko po to, aby wyłonić i nagrodzić najlepszych. Przy ocenie pod uwagę brane są między innymi: liczba wszczętych postępowań w odniesieniu do roku poprzedniego, ile wykryto przestępstw kryminalnych, a także ilu zatrzymano kierowców nietrzeźwych lub prowadzących pod wpływem środków odurzających.  Tegorocznym zwycięzcą okazał się komisariat policji w Buku. Nagrodę z rąk starosty poznańskiego – 30 tys. złotych – odebrał komendant Hubert Spychała.

– Od kilku lat udaje nam się utrzymywać w czołówce komisariatów powiatu poznańskiego – powiedział asp. szt. Hubert Spychała. – Z pewnością taki zastrzyk finansowy poprawi jakość naszej pracy. A wygrana w rankingu jeszcze bardziej nas zmobilizuje. Ponadto remont, planowany w naszym komisariacie, jest także olbrzymią nagrodą – dodał komendant komisariatu w Buku. W tegorocznym budżecie powiatu poznańskiego zaplanowano bowiem 300 tys. złotych na modernizację tej jednostki.

Jak podkreśla starosta poznański, praca policjantów to nie tylko wykrywanie przestępstw czy karanie kierowców łamiących przepisy. – To także wiele działań prewencyjnych, w które bardzo się włączamy i wspieramy te finansowo – powiedział Jan Grabkowski. I tak, każdego roku dzieci rozpoczynające szkołę otrzymują fluorescencyjne kamizelki w ramach akcji „Kamizelki dla pierwszaków”. W ubiegłym roku powiat ubrał 6 tysięcy pierwszoklasistów. Przez 18 lat, czyli przez czas trwania akcji, przekazał 65 tys. kamizelek oraz elementów odblaskowych.

Prowadzone są także debaty społeczne mające na celu upowszechnienie a także wymianę informacji dotyczących bezpieczeństwa. Rokrocznie na terenie powiatu poznańskiego prowadzona jest kampania dotycząca właściwego zabezpieczania oraz parkowania rowerów. Od wielu już lat w Bolechowie, na terenie jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Poznaniu odbywa się piknik rodzinny „Bezpieczni w powiecie poznańskim”, który przyciąga miłośników dobrej zabawy. Dodajmy, że w trakcie środowej sesji Rady Powiatu w Poznaniu zaprezentowana została również informacje o ochronie przeciwpożarowej w powiecie poznańskim. Przedstawił ją Jacek Michalak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Bezpieczeństwo w powiecie poznańskim 2019
Roczne sprawozdanie Komendanta Miejskiego Policji
Roczne sprawozdanie Komendanta Miejskiego PSP

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 lutego 2020


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum