Bezpłatne kursy j. polskiego dla uchodźców (12.04.2022)

logo codzienny poznań

Powiat poznański podobne jak inne samorządy, cały czas organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Poza wsparciem lokalowym i materialnym, prowadzone są także te mające na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania w Polsce. Organizowane są m.in. bezpłatne kursy języka polskiego dla osób, które znalazły schronienie na terenach gmin powiatu poznańskiego.

Miejscowości wokół Poznania ugościły wielu uchodźców – zarówno w domach prywatnych, których właściciele postanowili wesprzeć w ten sposób uciekających przed rosyjską agresją, jak i ośrodkach i miejscach tymczasowego pobytu organizowanych na terenach powiatu. Pomoc to nie tylko udostępnienie np. świetlic, hal sportowych czy innych obiektów na potrzeby lokalowe, a także przekazanie darów dla uchodźców. To również inne inicjatywy.

Uczniowie technikum gastronomicznego oraz szkoły branżowej ze Swarzędza, czyli placówki prowadzonej przez powiat, przygotowują posiłki dla uchodźców z Ukrainy, które następnie trafiają do Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu.

Dom Dziecka w Kórniku – Bninie przygotowuje się na przyjęcie ukraińskich dzieci wraz z opiekunami. Miejsca przygotowywane są także w internacie w Puszczykowie. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach prowadzony jest bezpłatny kurs języka polskiego dla opiekunów dzieci, a w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy można uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną.

Jednocześnie powiat poznański zaprasza na bezpłatne kursy języka polskiego na poziomie A1 dla osób, które przyjechały z Ukrainy do gmin powiatu od 24 lutego 2022 roku. Miejsca na prowadzenie zajęć zapewnią gminy i lokalne samorządy.

Kursy skierowane są do osób pełnoletnich zamieszkałych na terenach gmin w powiecie poznańskim. Zajęcia rozpoczną się po 22 kwietnia i potrwają ok. 2,5 miesiąca. Aby zgłosić się na kurs, należy zapisać się poprzez formularz online odpowiedni dla gminy, w której zamieszkuje uchodźca. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca tygodnia.

codziennypoznan.pl

Opublikowano: 12 kwietnia 2022