MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Gminy

Buk

Władze:
Burmistrz Miasta i Gminybuk
Paweł Adam

Adres:
ul. Ratuszowa 1
64-320 Buk
tel. 61 8140 671
www.buk.gmina.pl
bip.buk.gmina.pl/a,16730,nazwa-dane-adresowe.html

Gmina Buk z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Buku:

Sala Miejska w Buku - stan obecny
Dawna synagoga, obecnie Sala Miejska, położona przy ul. Mury 5 w Buku, jest jedną z pamiątek po społeczności żydowskiej, zamieszkującej miasto przed 1939 rokiem. Po kapitalnym remoncie przeprowadzonym w latach 2017-2018 obiekt zamieniono w multifunkcyjną Salę Miejską, w której odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, posiedzenia rady miejskiej oraz śluby cywilne. Na antresoli znajduje się interesującą wystawa historyczna wzbogacona w urządzenia multimedialne.

Krótko o gminie…

Gmina położona jest około 30 km na zachód od Poznania i zajmuje obszar 90,3 km2. Początki miasta sięgają XIII wieku. Buk prawa miejskie otrzymał od księcia Przemysła II w 1289 roku. Pamiątką po tych czasach jest kwadratowy rynek i regularny układ średniowiecznych uliczek. Spacerując po bukowskiej starówce warto zobaczyć drewniany kościółek pw. św. Krzyża z 1760 roku, neoromańską synagogę z roku 1883 i szpital Stanisława Reszki fundowany w 1600 roku. Perełką bukowskiej architektury jest fara pw. św. Stanisława BiM, której projekt powstał w pracowni Karla Fryderyka Schinkla. Tuż przy farze znajduje się „ogród pamięci” , w którym odnaleźć można tablice pamiątkowe poświęcone wybitnym i zasłużonym bukowianom. Wśród nich znajdują się te poświęcone m.in.  bł. O. Rafałowi Chylińskiemu, rektorowi Uniwersytetu Krakowskiego Andrzejowi z Buku, Stanisławowi z Buku – skryptorowi Graduału Jana Olbrachta, czy też dr Władysławowi Niegolewskiemu – powstańcowi styczniowemu i działaczowi niepodległościowemu.

Skarbem dla amatorów wędkarstwa i aktywnego wypoczynku  jest leżące na terenie gminy, a liczące 213,1 ha, jezioro Niepruszewskie. W ostatnich latach przy udziale środków unijnych rozbudowano infrastrukturę turystyczną przy plaży w Niepruszewie, która wzbogaciła się m.in. o marinę wraz z wypożyczalnią sprzętu pływającego, toalety, przebieralnie, a także drobne elementy infrastruktury sportowej.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014