Całodobowa opieka i wysoki standard (28.05.2021)

epoznan logo

Komfortowe pokoje, doskonale wyposażona baza rehabilitacyjna, wykwalifikowana kadra, różnorodne zajęcia dla mieszkańców, specjalistyczne sale, systemy bezpieczeństwa, to tylko niektóre atuty Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach prowadzonego przez powiat poznański. Decyzją starosty poznańskiego średni koszt utrzymania mieszkańca został ustalony na preferencyjnym poziomie. A placówkach otwiera drzwi na nowych podopiecznych!

– Wadliwy system finansowania pobytu w domach pomocy społecznej jest w wielu przypadkach przyczyną wykluczenia społecznego. Tworzy się barierę finansową nie tylko dla seniora opieki, ale przede wszystkim dla jego rodziny i gminy, której jest mieszkańcem. Dlatego przejęliśmy w zdecydowanej większości ciężar finansowania placówki w Lisówkach, co jest w skali województwa niewątpliwie precedensem – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Obecny koszt pobytu mieszkańca naszego DPS-u wynosi 3522,49 złotych na miesiąc i jest najniższy w tego typu DPS-ach w Wielkopolsce.

Według prognoz GUS w Wielkopolsce do roku 2050 liczba osób w wieku 65 lat i więcej zwiększy się o 116,7 %, a osób w ponad 80 lat aż o 168,4 %. Dlatego powiat poznański od wielu lat tworząc politykę społeczną nie zapomina o seniorach i ich rodzinach.

– Coraz częściej mieszkańcy powiatu i miasta Poznania zgłaszają zapotrzebowanie na profesjonalne, całodobowe usługi opiekuńcze. Nasz DPS jest doskonale przygotowany na przyjęcie osób, które ze względu na wiek, chorobę, niepełnosprawność, wymagają stałej lub czasowej opieki oraz wsparcia. Zapewniamy im najwyższy standard, znacznie wykraczający poza wymagania ustawowe w tym zakresie – tłumaczy Robert Leszczak, dyrektor DPS w Lisówkach.

Placówka świadczy całodobowe, kompleksowe usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i wspomagające. To, co go wyróżnia na tle innych tego typu miejsc, to między innymi:
– komfortowe, jedno- i dwuosobowe pokoje z balkonami,
– domowe posiłki, przygotowywane na miejscu z uwzględnieniem specjalistycznych diet,
– doskonale wyposażona baza rehabilitacyjna (kinezyterapia, fizykoterapia, hydroterapia, sala gimnastyczna, urządzenia do relaksacji i masażu), korzystanie z zabiegów nie wymaga żadnych dopłat,
– sala doświadczania świata, dla cierpiących na demencję starczą czy Alzheimera,
– otoczenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, brak barier architektonicznych, leśny mikroklimat, alejki spacerowe, oczko wodne, które sprzyjają m.in. zajęciom nordic walking, korzystaniu z siłowni zewnętrznej dla seniorów i osób niepełnosprawnych,
– komunikacja z Poznaniem – na terenie placówki znajduje się przystanek autobusowy,
– sklepik, gabinet fryzjerski, biblioteka, kaplica, sala teatralna,
– całodobowa recepcja z dostępem do prasy,
– możliwość podłączenia w każdym pokoju telefonu stacjonarnego,
– w części mieszkalnej dostęp do bezprzewodowej sieci WIFI, dzięki temu możliwe są połączenia za pośrednictwem komunikatora Skype, co ma niebagatelne znaczenie w obecnej epidemicznej sytuacji,
– system wewnętrznej telewizji umożliwia uczestnictwo w obrzędach religijnych bez wychodzenia z pokoju,
– nowoczesne systemy bezpieczeństwa – opaski na rękę z przyciskiem SOS
– pokoje hotelowe dla odwiedzających rodzin,
– tylko 25 km od centrum Poznania

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów (psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta). DPS posiada również wykwalifikowaną kadrę medyczną, która zajmuje się bezpośrednią opieką nad mieszkańcami. Mieszkańcy DPS w Lisówkach pozostają pod stałą pieczą lekarza rodzinnego. Wizyty odbywają się na miejscu, co najmniej raz w tygodniu i na każde inne wezwanie. W przypadku konieczności szerszej opieki medycznej seniorzy dowożeni są do specjalistycznych poradni, samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych lub transportem sanitarnym.

– Po przyjęciu danej osoby opracowywane są plany: wstępnej adaptacji, a następnie indywidualnego wsparcia. Pozwala to na przygotowanie działań zmierzających do zaspokojenia potrzeb mieszkańca, które są rozpoznawane na podstawie diagnoz, obserwacji oraz rozmów – wyjaśnia Robert Leszczak.

Wysoki standard świadczonych usług potwierdza nagroda, jakiej Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach został laureatem, w ramach edycji konkursu “Laur Seniora”, podczas targów Viva Seniorzy 2019. Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego (61) 8148-049 lub mailowego dpslisowki@powiat.poznan.pl Więcej informacji można też znaleźć na naszej stronie internetowej www.dpslisowki.powiat.poznan.pl

epoznan.pl

Opublikowano: 31 maja 2021