MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< wrz 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Edukacja

Debatowali na temat oświaty

spotkanie na temat oświaty

Blisko 60 uczestników z zaprzyjaźnionych powiatów: świdnickiego, bielskiego, łowickiego kartuskiego i tatrzańskiego odwiedziło nasz region, aby wziąć udział w trzydniowej konferencji edukacyjnej organizowanej przez powiat poznański. Głównymi tematami były zadania oświaty oraz bezpieczeństwo w szkołach.

– Bardzo się cieszę, że tym razem gościmy tak liczną grupę specjalistów w zakresie edukacji z różnych stron Polski. Niezwykle cenię sobie takie spotkania, które stwarzają doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą, czy wypracowywania wspólnych stanowisk – podkreślał podczas powitania delegacji Jan Grabkowski, starosta poznański. – To dzięki państwa wiedzy i doświadczeniu możemy w Warszawie przekładać różne propozycje rozwiązań systemowych. Jesteśmy waszym głosem na forach, gdzie zapadają strategiczne decyzje w zakresie edukacji, która dziś jest niedofinansowana przez rząd i niestety pogrążona w mocnym kryzysie – dodał.

Trudna sytuacja w oświacie sprawia, że kwestie związane z tym obszarem budzą sporo kontrowersji oraz zaniepokojenia. Dlatego rzetelna, merytoryczna dyskusja jest bardzo potrzebna, o czym świadczy szerokie zainteresowanie konferencją. Goście zwiedzali najpierw Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu, gdzie płk rez. dr Krzysztof Danielewicz przeprowadził szkolenie na temat stosowania procedur bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia w placówce oświatowej sytuacji niebezpiecznej. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w pokazie praktycznym – ewakuacji szkoły.

Kolejnego dnia Monika Lis-Nożyńska, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu, zaprosiła do debaty na temat zadań oświatowych jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie powiatu poznańskiego. Natomiast Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1 w Swarzędzu, przedstawił sytuację klas przygotowawczych dla Ukraińców w szkołach ponadpodstawowych. Wśród delegacji byli też przedstawiciele wydziałów odpowiedzialnych za współpracę krajową. Dzięki temu w gronie osób bezpośrednio zaangażowanych w kontakty samorządowe omówiony został plan pracy na najbliższy rok.

Uczestnicy mieli także możliwość odwiedzenia najważniejszych miejsc powiatu poznańskiego. To już kolejne spotkanie samorządowców dotyczące edukacji. Pierwsze odbyło się w Kartuzach. Z kolei wkrótce nasi specjaliści z Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Poznaniu będą gościć w Świdnicy. Do tej pory o swych doświadczeniach i pracy mogli dyskutować geodeci, którzy na zaproszenie starosty poznańskiego odwiedzili m.in. Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu, jeden z najnowocześniejszych PODGiK-ów w Polsce.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 września 2022