MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< sie 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Delegacja powiatu w stolicy

delegacja powiatu w warszawie

Delegacja powiatu poznańskiego złożyła w Warszawie hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Oprócz kwiatów, które złożono na Grobie Nieznanego Żołnierza i na Powązkach, przedstawiciele powiatu mieli flagi powstańcze, które wzbudziły spore zainteresowanie wśród innych reprezentacji jak i samych warszawiaków.

Rok 1918 to jeden z najważniejszych momentów w historii Polski. To wtedy bowiem rozpoczęło się tworzenie zrębów naszej państwowości. Wtedy też mieszkańcy Wielkopolski chwycili za broń i pokazali światu, że mimo iż od zaborów upłynęło ponad sto lat, nadal czują się Polakami i chcą żyć w wolnym kraju. 27 grudnia 2021 r. minęły 103 lata od tej chwili. Jednocześnie po raz pierwszy obchodziliśmy święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W wielu wielkopolskich miastach i miasteczkach oraz gminach odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch tego zrywu. Uczestniczyli z nich licznie mieszkańcy regionu i nie tylko. Dodatkowo 28 grudnia delegacja powiatu poznańskiego złożyła kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przed pomnikiem na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach, w miejscu upamiętniającym zrywy narodowościowe Polaków.

Powiat poznański w stolicy reprezentowali: Piotr Zalewski – członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Mirosław Wieloch – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu oraz radni: Elżbieta Nawrocka, Zbigniew Jankowski, Michał Podsada oraz Seweryn Waligóra. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że honorową wartę przy pomniku powstańczym na Powązkach pełnili harcerze z Buku i Stęszewa.

Obecność dzieci i młodzieży podczas wizyty w Warszawie cieszy szczególnie, gdy pamiętamy, że księga, w której zapisuje się historia jest cały czas otwarta. Możemy ją czytać, możemy się z niej uczyć, możemy ją tworzyć. Każde pokolenie ma szansę odegrania istotnej roli w dziejach i tylko od niego zależy, czy tak się stanie. Wolność to także odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która z jednej strony zobowiązuje nas, aby pamiętać o tych, którzy oddali życie, o Powstańcach Wielkopolskich.

Z drugiej strony każe w sposób rzetelny przekazać młodemu pokoleniu historię Polski. To odpowiedzialność za to jaka jest nasza ojczyzna, za symbole narodowe, a także odpowiedzialność za miejsce kraju w zjednoczonej Europie. W uroczystościach wzięły udział także inne delegacje z Wielkopolski oraz przedstawiciele parlamentu, wśród nich: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz poseł Tomasz Siemoniak.

Autor: Elżbieta Nawrocka, Mirosław Wieloch
Zdjęcia: Archiwum

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 grudnia 2021