Dla tych co lubią legendy

przewodnik legendy okładka

Legendy, baśnie i gawędy towarzyszą człowiekowi niemal od zawsze. Na ich podstawie powstają książki, opowiadania, a nawet filmy. Często przekazywane z ust do ust pobudzają wyobraźnię, budzą strach i grozę, ale też wywołują uśmiech i niemal zawsze skłaniają do refleksji. Bo przecież nie od dzisiaj wiadomo, że w każdej legendzie kryje się ziarenko prawdy. To wszystko sprawia, że legendy chętnie odkrywany, a później do nich wielokrotnie wracamy, w ten sposób przekazując je kolejnym pokoleniom.

W powiecie poznańskim, jak w każdym regionie, nie brakuje miejsc czy osób, które są owiane tajemnicą. Znajdziemy je w każdej gminie, a nawet w każdej miejscowości. Jedne są bardziej popularne, inne mniej. Wiele z nich opisaliśmy już na łamach naszej Prasowej17., wszystkie są też cały czas dostępne TUTAJ. Teraz, w tym trudnym okresie, zachęcamy, aby ruszyć ich śladem. Ma do tego skłonić właśnie „Przewodnik niedzielnego pogromcy duchów i nie tylko… czyli szlakiem powiatowych legend”.

– Wzorem „Przewodnika niedzielnego rowerzysty” chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego spędzania wolnego czasu. Na świeżym powietrzu i w najbliższej okolicy. Dlaczego legendy? Choćby dlatego, że poznając je możemy inaczej spojrzeć na swoją miejscowość, niejako odkryć ją na nowo. Opisane w powiatowych legendach miejsca zazwyczaj są wyjątkowo urokliwe, jak choćby Jezioro Niepruszewskie czy Wielkopolski Park Narodowy. I warto się tam wybrać na spacer z całą rodziną – mówi Maciej Łosiak z Fundacji „Ruszaj się”, który przygotowała publikację.

Legendy mogą być zatem świetnym pretekstem, aby wyjść z domu i na świeżym powietrzu, w bezpiecznym miejscu spędzić czas. Zwłaszcza w tym trudnym okresie, kiedy to zmagamy się z epidemią koronawirusa. We wspomnianym „Przewodnik niedzielnego pogromcy duchów” znajduje się siedemnaście legend, po jednej z każdej gminy powiatu poznańskiego. Jedne są bardziej znane, inne nieco mniej. Oczywiście to nie wyczerpuje tematu. Dlatego zachęcamy Was do wyszukiwania kolejnych legend i opowieści związanych z Waszą okolicą.

Powiat poznański planuje wydanie „Przewodnika niedzielnego pogromcy duchów” drukiem. Na razie jest on dostępny w formie elektronicznej TUTAJ.

przewodnik legendy okładka

Opublikowano: 8 grudnia 2020