Dodatkowe punkty szczepień (16.02.2021)

Logo portalu Wirtualny Nowy Przemysł

Metropolia Poznań zorganizowała dodatkowe punkty szczepień przeciw COVID-19 na terenie samorządów tworzących stowarzyszenie. Punkty powstały w gminie Komorniki, Buk, Pobiedziska, Skoki i Tarnowo Podgórne. Szczepienia w nich prowadzi Poznańskie Centrum Otolaryngologii.

Samorządy Metropolii Poznań wspólnie zorganizowały dodatkowe punkty szczepień; na pierwotnej liście lokalizacji ogłoszonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia np. w podpoznańskiej gminie Komorniki nie było ani jednego stacjonarnego adresu, gdyż nie zgłosił się żaden podmiot gotowy do szczepień – do tej pory funkcjonował tam jedynie punkt mobilny. Z kolei w kilku kolejnych gminach Metropolii kryteria spełnił tylko jeden punkt, co – jak podkreślano – uniemożliwiało przeprowadzenie programu szczepień w sprawny sposób i w szybkim tempie.

Jak tłumaczył dyrektor Biura Metropolii Poznań Piotr Wiśniewski, dzięki wspólnym działaniom samorządów udało się nawiązać współpracę z partnerem medycznym. – Szczepienia na terenie Metropolii prowadzi Poznańskie Centrum Otolaryngologii. Władze gminne i miejskie wskazały lokalizacje, w których regularnie mogą być aplikowane szczepionki. Do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłoszono 19 takich punktów. Siedem z nich zostało już zaakceptowanych przez NFZ i włączonych do systemu – podał.

Nowe punkty szczepień powstały na terenie pięciu gmin: w gminie Buk (punkty w Buku i w Niepruszewie), gminie Komorniki (Gminny Ośrodek Zdrowia w Komornikach oraz wyodrębniony punkt w siedzibie OSP Plewiska), gminie Pobiedziska (Szkoła Podstawowa w Jerzykowie), gminie Skoki (Szkoła Podstawowa w Skokach), oraz w gminie Tarnowo Podgórne (OSiR w Tarnowie Podgórnym).

Tomasz Cichowski ze Szpitala Podolany – medycznego partnera Metropolii Poznań – zaznaczył, że punkty szczepień zaczęto organizować już miesiąc temu. – Na dziś mamy odebranych 7 punktów. Jesteśmy gotowić szczepić w każdym z nich nawet 200 osób, chwilowo jesteśmy jednak ograniczeni do 30 osób tygodniowo – zaznaczył. Do punktów szczepień można się zgłaszać, podobnie jak do innych punktów, przez ogólnopolski numer 989. Jak podano, obecnie rejestrowani są mieszkańcy w wieku powyżej 80 lat, ponieważ wielu chętnych z tej grupy wiekowej wciąż nie ma wskazanych terminów w funkcjonujących wcześniej placówkach.

– W walce z koronawirusem od początku łączymy nasze siły. Jako samorządy Metropolii wsparliśmy sanepid w kontakcie z chorymi i osobami kierowanymi na kwarantannę, przygotowaliśmy dużą akcję szerzącą zasadę DDM (Dystans, Dezynfekcja, Maseczka), a teraz finalizujemy wsparcie dla szpitali, bo zgodnie zdecydowaliśmy, że część środków na programy zdrowotne powinna trafić na sprzęt używany właśnie w walce z pandemią. Wspólna organizacja punktów szczepień to naturalna konsekwencja naszych działań – zaznaczył wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

Kolejne punkty proponowane przez Metropolię Poznań zostały wskazane w gminach Suchy Las, Dopiewo, Luboń, Puszczykowo, Tarnowo Podgórne, Kleszczewo, Oborniki i Rokietnica. Lokalizacje te oczekują obecnie na decyzje NFZ. Metropolia Poznań to stowarzyszenie, które tworzą powiat poznański oraz miasta i gminy: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

Według ostatnich danych przekazanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu – według stanu na poniedziałek – w Wielkopolsce przeciwko COVID-19 zaszczepiono dotąd ponad 178 tys. osób, z czego ponad 54 tys. mieszkańców podano dwie dawki preparatu. Pierwsze osoby w Wielkopolsce zaszczepiono 27 grudnia w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

wnp.pl

Opublikowano: 16 lutego 2021