Dodatkowy milion na usuwanie kopciuchów (04.02.2024)

Logo portalu Wirtualny Nowy Przemysł

O dodatkowy milion złotych zwiększył powiat poznański pulę środków na udzielanie dotacji związanych z likwidacją źródeł niskiej emisji, tzw. kopciuchów. Zainteresowani, którzy chcą zastąpić stare piece ogrzewaniem proekologicznym, otrzymają wsparcie wynoszące 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
Nabór wniosków trwa do 2 kwietnia.

Pierwotnie w planie budżetu na 2024 r. zatwierdzono na ten cel kwotę 500 tys. złotych. Rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu Katarzyna Wozińska-Gracz podkreśliła, że dzięki dodatkowym środkom więcej mieszkańców skorzysta z dofinansowania. Dotąd złożono 120 wniosków

Kopciuchy mogą zostać wymienione na piece gazowe, czy kotły na biomasę. Możliwe jest też podłączenie się do sieci miejskiej, montaż ogrzewania elektrycznego albo pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dotacja na jeden lokal, w zależności od tego jaki system ogrzewania zostanie zastosowany, wyniesie od 10 do 20 tys. zł.

Rzeczniczka przypomniała, że to ostatni moment na zmianę ogrzewania na ekologiczne. Mieszkańcy regionu mieli na to czas do końca 2023 r. Po tym terminie posiadaczom kotłów bezklasowych w razie kontroli systemu ogrzewania grozi kara do 5 tys. zł. Program działa w powiecie od 2018 roku. Dotychczas udzielono ponad 800 dotacji na kwotę ponad 6 mln zł.

wnp.pl

Opublikowano: 5 lutego 2024