MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Dofinansowanie na MeSIP

konferencja w starostwie

Wart blisko 16,7 mln zł projekt pn. „Budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej (MeSIP) dla Metropolii Poznań” uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) w wysokości 14 mln zł. Umowę w sprawie dofinansowania podpisali podczas konferencji prasowej online Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego oraz Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański.

Metropolitalny System Informacji Przestrzennej stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby informacyjne w zakresie dostępu do wiarygodnej, a zatem spójnej i aktualnej informacji przestrzennej dla obszaru Metropolii Poznań. A wszystko po to, by zagwarantować zrównoważony rozwój Aglomeracji Poznańskiej na poziomie gospodarczym, środowiskowym i społecznemu. Dzięki temu projektowi, bez wychodzenia z domu, zainteresowany mieszkaniec będzie mógł wirtualnie sprawdzić, gdzie chciałby postawić swój nowy dom. Przedsiębiorca z kolei w systemie 3D „zaprojektuje” fabrykę, a turysta dokładnie ułoży plan wycieczki.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że projekt wpisuje się w Europejską Agendę Cyfryzacji. – To tematyka, która będzie obecna przez najbliższe lata i jest jednym z topowych tematów, będących w centrum zainteresowania Komisji Europejskiej. Kwestia wykorzystania wszystkich informatycznych narzędzi, aby uprościć życie mieszkańcom UE i przybliżyć wszystkie usługi administracyjne mieszkańcom i ułatwić procesy decyzyjne, zbieranie i wymianę danych – to dziś konieczność. Musimy w ogólnoświatowym wyścigu konkurencyjnym – jako Unia Europejska – zajmować właściwe miejsce, a nie pozostawać z tyłu. Polska, jako członek UE, powinna w tej czołówce najlepszych europejskich krajów znaleźć swoje miejsce. Cieszę się, że ten projekt będzie w Wielkopolsce realizowany – stwierdził.

System skierowany jest dla każdego odbiorcy poszukującego kompleksowej informacji o metropolii w zakresie zagadnień związanych w szczególności z gospodarką i zarządzaniem przestrzenią. Głównym odbiorcą tak tworzonych usług i gromadzonych danych będą mieszkańcy oraz przedsiębiorcy metropolii, ale także – o ile, nie najbardziej – pracownicy jednostek administracji samorządowej Metropolii Poznań, dla których dostęp do zintegrowanych danych z wielu rejestrów publicznych stanowić będzie, oczekiwaną od dawna nową wartość dodaną.

Beneficjentem udzielonej pomocy jest powiat poznański – jednostka realizująca projekt to Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu, który zrealizuje projekt we współpracy z Miastem Poznań oraz Stowarzyszeniem Metropolia Poznań. Tomasz Łubiński podkreślił, że MeSIP to przykład współpracy wszystkich członków Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Poprzez MeSIP ma zostać stworzona ujednolicona platforma, która pozwoli na docieranie do różnego rodzaju danych. To przedsięwzięcie niezwykle ważne dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz pracowników administracji – mówił wicestarosta poznański.

Dla mieszkańców i przedsiębiorców MeSIP dostarczy dedykowane aplikacje, umożliwiające powszechny, nieodpłatny dostęp do informacji przestrzennej, łączącej dane gmin i powiatów Metropolii Poznań. Dostęp do tych danych będzie za pomocą łatwych i intuicyjnych w obsłudze portali mapowych oraz aplikacji mobilnej. Jej użytkownicy wykorzystując swoje urządzenie wyposażone w kamerę cyfrową (np. smartfon) będą mieć możliwość nałożenia na rzeczywiste obiekty w przestrzeni informacji o obiektach, lokalizacjach, i ich szczegółowych opisów w zakresie, w jakim zostało to zgromadzone w bazie MeSIP.

– W jednym miejscu zostaną zgromadzone wiarygodne, spójne i aktualne dane – zapewnia Tomasz Powroźnik, dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Poza bezpośrednim dostępem do informacji przestrzennej MeSIP umożliwi również zdalną obsługę formularzy wniosków dla elektronicznych usług administracji publicznej (e-usług), jakie zostaną opracowane i uruchomione przez daną jednostkę administracji samorządowej.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Miasta Poznania zwrócił uwagę, że Poznań będzie jednym z ważniejszych beneficjentów projektu. – Podziały administracyjne są umowne, a rozwiązania wynikające np. z układów komunikacyjnych funkcjonują niezależnie od granic, dlatego tak ważne jest, aby integrować takie obszary, jak np. planowanie przestrzenne czy ochronę klinów zieleni w szerszym wymiarze, a nie tylko pojedynczej gminy – powiedział.

Zakres rzeczowy projektu związany z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i/lub e-usług publicznych obejmuje 23 jednostki samorządu terytorialnego: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat Poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 marca 2021