MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< paź 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Dokopywać się do ciekawostek

muzeum w Lusowie

Ponad dwa tysiące uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat poznański odwiedziło tej jesieni Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie. – To były żywe lekcji historii. Staraliśmy się opowiadać o powstaniu w możliwie jak najbardziej przystępny sposób. To nie był tylko monolog, bo za każdym razem próbowaliśmy wciągnąć młodzież do dyskusji o tym, co się wydarzyło przed stu laty – mówi Michał Krzyżaniak, dyrektor placówki.

– Pierwsza grupa przyjechała do Lusowa 5 września. Byli to uczniowie klas mundurowych, wraz z opiekunami, z Zespołu Szkół w Bolechowie. Do Muzeum trafiła również młodzież ze szkół w Puszczykowie, Swarzędzu, Rokietnicy, Kórnika oraz Mosiny. Oni zwiedzali nie tylko Muzeum, ale także mieli okazję odwiedzić pobliski cmentarz, gdzie znajduje się grób generała Józefa Dowbor- Muśnickiego – opisuje Maciej Pawlik z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Co młodzież mogła zobaczyć w Muzeum? – Nasze zbiory obejmują przede wszystkim różnego rodzaju pamiątki po powstańcach związane z całym ich życiem. Posiadamy liczne fotografie dokumentujące wydarzenia z lat 1918-1920. Niezwykle ciekawe, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, są repliki umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia powstańców i żołnierzy Armii Wielkopolskiej – wylicza Michał Krzyżaniak.

Oprowadzający po Muzeum tak starali się prowadzić narrację, aby uczniowie poznali przyczyny, przebieg oraz dalsze konsekwencje Powstania Wielkopolskiego. Na zwiedzających czekały też inne niespodzianki. – Na co dzień staramy się dokopywać do różnego rodzaju ciekawostek z tamtych lat. Można je znaleźć w starych listach czy też ówczesnych relacjach prasowych. One są bardzo plastyczne i najlepiej oddają ducha czasu. I o tym też mówiliśmy – dodaje dyrektor.

Okrągła rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego sprawiła, że bardzo dużo osób zainteresowało się wydarzeniami sprzed stu lat. To oczywiście musiało się przełożyć na liczbę zwiedzających Muzeum w Lusowie, które może się pochwalić tytułem Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego. – W ubiegłym roku mieliśmy ponad 2,5 tysiąca gości. W tym roku tę liczbę przekroczyliśmy już w czerwcu. Nie ukrywam, że tak wysoka liczba odwiedzających bardzo nas cieszy. Bo Powstanie Wielkopolskie i jego bohaterowie na pewno zasługują na to, aby o nich pamiętać – kończy Michał Krzyżaniak.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 grudnia 2018