Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Mar 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Dokopywać się do ciekawostek

Ponad dwa tysiące uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat poznański odwiedziło tej jesieni Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie. – To były żywe lekcji historii. Staraliśmy się opowiadać o powstaniu w możliwie jak najbardziej przystępny sposób. To nie był tylko monolog, bo za każdym razem próbowaliśmy wciągnąć młodzież do dyskusji o tym, co się wydarzyło przed stu laty – mówi Michał Krzyżaniak, dyrektor placówki.

– Pierwsza grupa przyjechała do Lusowa 5 września. Byli to uczniowie klas mundurowych, wraz z opiekunami, z Zespołu Szkół w Bolechowie. Do Muzeum trafiła również młodzież ze szkół w Puszczykowie, Swarzędzu, Rokietnicy, Kórnika oraz Mosiny. Oni zwiedzali nie tylko Muzeum, ale także mieli okazję odwiedzić pobliski cmentarz, gdzie znajduje się grób generała Józefa Dowbor- Muśnickiego – opisuje Maciej Pawlik z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Co młodzież mogła zobaczyć w Muzeum? – Nasze zbiory obejmują przede wszystkim różnego rodzaju pamiątki po powstańcach związane z całym ich życiem. Posiadamy liczne fotografie dokumentujące wydarzenia z lat 1918-1920. Niezwykle ciekawe, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, są repliki umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia powstańców i żołnierzy Armii Wielkopolskiej – wylicza Michał Krzyżaniak.

Oprowadzający po Muzeum tak starali się prowadzić narrację, aby uczniowie poznali przyczyny, przebieg oraz dalsze konsekwencje Powstania Wielkopolskiego. Na zwiedzających czekały też inne niespodzianki. – Na co dzień staramy się dokopywać do różnego rodzaju ciekawostek z tamtych lat. Można je znaleźć w starych listach czy też ówczesnych relacjach prasowych. One są bardzo plastyczne i najlepiej oddają ducha czasu. I o tym też mówiliśmy – dodaje dyrektor.

Okrągła rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego sprawiła, że bardzo dużo osób zainteresowało się wydarzeniami sprzed stu lat. To oczywiście musiało się przełożyć na liczbę zwiedzających Muzeum w Lusowie, które może się pochwalić tytułem Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego. – W ubiegłym roku mieliśmy ponad 2,5 tysiąca gości. W tym roku tę liczbę przekroczyliśmy już w czerwcu. Nie ukrywam, że tak wysoka liczba odwiedzających bardzo nas cieszy. Bo Powstanie Wielkopolskie i jego bohaterowie na pewno zasługują na to, aby o nich pamiętać – kończy Michał Krzyżaniak.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 grudnia 2018


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum