MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Gminy

Dopiewo

Władze:
Wójt Gminy
Sławomir Skrzypczak

Adres:
Urząd Gminy
ul. Leśna 1
62-070 Dopiewo
tel. 61 8148 331

www.dopiewo.pl
bip.dopiewo.pl/

Gmina Dopiewo z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.
Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Dopiewie:

Symptomem zmian okresu 30-lecia w gminie Dopiewo jest dynamiczna urbanizacja i związany z nią rozwój infrastrukturalny. Przykładem może być Dąbrówka, w której w 1990 roku mieszkało 150 osób, a dziś kilka tysięcy. W efekcie wyrosły rozległe osiedla. W miejscowości wybudowano drogi, wodociągi i kanalizację. Przy dworcu na granicy Palędzie – Dąbrówka zbudowano węzeł przesiadkowy (pozyskując na ten cel środki z UE), z którego chętnie korzystają mieszkańcy dojeżdżający do Poznania koleją. Mieszkańcy zyskali też zjazd do drogi ekspresowej S11. Na terenie sołectwa zlokalizowano oczyszczalnię. W lasach wytyczono ścieżki spacerowe i trasę biegową, dbając o zrównoważony rozwój.

Krótko o gminie…
Gmina Dopiewo położona jest przy zachodniej granicy Poznania i jest z nim doskonale skomunikowana: dojazd do centrum zajmuje niespełna 20 minut, do lotniska Ławica zaledwie 10, Ponadto, w pobliżu znajdują się węzły autostrady A2 (Buk – 9 km i Głuchowo – 6 km). Urokliwe zabytki architektury świeckiej i sakralnej i naturalne piękno przyrody (m.in. rezerwat ornitologiczny w Trzcielinie czy żarnowieckie źródełko) w harmonijny sposób łączą się tu z dynamicznym rozwojem budownictwa mieszkaniowego.

Centrum życia społecznego i kulturalnego stanowi, od ponad 60 lat, Gminna Biblioteka Publiczna, proponując różnorodny program wydarzeń (m.in. koncerty, spotkania autorskie czy imprezy plenerowe). Wśród osób ceniących sobie aktywne spędzanie czasu uznaniem i popularnością cieszy się boisko Orlik 2012, nowoczesna hala sportowa, siłownia i sala do aerobiku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Bliskość Wielkopolskiego Parku Narodowego zachęca do pieszych i rowerowych wędrówek. Działania proinwestycyjne, związane z ochroną środowiska i edukacyjne podejmowane przez Gminę Dopiewo zostały zauważone i docenione w ogólnopolskich konkursach m.in. Gmina Fair Play, Przyjaźni środowisku czy Teraz Polska.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014