MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Dumni ze sportowców…

Tamara_Szalińska

Powiat poznański kolejny raz docenił młodych sportowców oraz ich trenerów. Nagrody otrzymali ci, którzy w 2021 roku zdobywali medale i tytuły zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

– Tak jak co roku wyróżniamy najbardziej utytułowanych. Każdy z naszych laureatów ma ogromny talent – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński podczas ogłoszenia wyników. – Talent to jednak w sporcie nie wszystko. Musi on być poparty ciężką pracą czy też odpowiednią organizacją dnia. Do osiągnięcia sukcesów bardzo często potrzebne są również zaangażowanie rodziców oraz doskonała praca trenerów, którzy dla młodych zawodników zazwyczaj są nie tylko instruktorami sportu, ale także dobrymi przyjaciółmi – dodał.

Tak jak w poprzednich latach powiat poznański nagrodził młodych sportowców w czterech kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior starszy oraz młodzieżowiec. Nagrody, jak zwykle, trafiły także do najlepszych drużyn w regionie oraz trenerów. – Bardzo się cieszymy, że z każdym rokiem wzrasta liczba dyscyplin sportu, w których nasi zawodnicy odnoszą spektakularne sukcesy. Jesteśmy dumni z naszych kolarzy, kajakarzy, piłkarek ręcznych, reprezentantów sportów walki czy też z bilardzistów – podkreślił Tomasz Łubiński.

 

W gronie najmłodszych nagrodę główną otrzymał mieszkający w gminie Czerwonak Alex Wilga. Kanadyjkarz Warty Poznań w ubiegłym roku zdobył kilka medali mistrzostw Polski. Podobnymi osiągnięciami mogą się pochwalić także kolarka UKS Jedynki Kórnik Michalina Oleszak oraz mieszkający w gminie Kórnik i trenujący na co dzień w poznańskiej Warcie Maurycy Rusiecki, którzy otrzymali nagrody drugiego i trzeciego stopnia. W tej kategorii wiekowej przyznano też wyróżnienie i otrzymał je Jan Winkler – snowboardzista z Plewisk, będący m.in. mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej.

alex wilgaAlex Wilga (w środku)

Wśród juniorów młodszych pierwsze miejsce zajął Kacper Śliwiński. Mieszkaniec Murowanej Gośliny to paralekkoatletyczny mistrz Polski w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem oraz wicemistrz kraju w rzucie oszczepem. Na co dzień trenuje w sekcji lekkoatletycznej Startu Poznań przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Drugą i trzecią nagrodę otrzymali natomiast kajakarze Warty Poznań, Marceli Krawiec z gminy Swarzędz oraz Krystian Kubica z gminy Kleszczewo.

Kacper_Śliwiński_Kacper Śliwiński

Największymi osiągnięciami w 2021 roku mogą się pochwalić juniorzy starsi, którzy zdobywali medale nie tylko w kraju, ale także na mistrzostwach świata. Najwięcej sukcesów na swoim koncie zapisała Tamara Szalińska z UKS Jedynki, która wraz z koleżankami z reprezentacji Polski stanęła na najniższym stopniu podium w wyścigu drużynowym na dochodzenie podczas mistrzostw świata w kolarstwie torowym w Kairze. Zawodniczka z Kórnika zdobyła również medale mistrzostw Polski zarówno na szosie, jak i na torze.

Miniony rok był również bardzo udany dla jej kolegi klubowego Mateusza Przymusińskiego. On także był na mistrzostwach świata w Egipcie i także zdobył tam brązowy medal, tyle tylko, że w sprincie drużynowym. Krążkiem z identycznego kruszcu może się też pochwalić Antonina Walczak, która była trzecia na mistrzostwach Europy w taekwondo. – Moim marzeniem jest start na igrzyskach olimpijskich – nie kryje mieszkanka gminy Swarzędz na co dzień trenująca w Organizacji Środowiskowej AZS Poznań.

Tamara_SzalińskaTamara Szalińska

W gronie młodzieżowców najwyżej oceniono wyniki reprezentanta Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne, Szymona Potasznika. To dwukrotny mistrz Polski, a także srebrny i brązowy medalista krajowego championatu. Dwie pozostałe nagrody otrzymali przedstawiciele sportów wodnych. Mowa o mieszkającym w Swarzędzu i trenującym w poznańskim KW04 wioślarzu Jakubie Woźniaku oraz kajakarce Warty Poznań Paulinie Grzelkiewicz z Lubonia.

szymon PotasznikSzymon Potasznik

Powiat poznański jak zwykle docenił również twórców sportowych sukcesów, czyli trenerów. W tym przypadku, tak jak zresztą w poprzednim roku, nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Robert Taciak z Jedynki Kórnik. – Czym możemy się pochwalić? W 2021 roku dwoje naszych zawodników, Nikol Płosaj i Patryk Rajkowski pojechali na igrzyska w Tokio. Ten drugi zdobył dwa brązowe medale mistrzostw Europy elity w kolarstwie torowym. Do tego 22 reprezentantów Jedynki wywalczyło 41 medali mistrzostw Polski – wylicza szkoleniowiec.

Robert Taciak jest zresztą prawdziwym fachowcem w szlifowaniu kolarskich diamentów. – Już nie raz mówiłem sobie „wychowam jeszcze tylko tego kolarza i kończę”. No, a potem pojawiali się kolejni zawodnicy, dla których warto było pracować. I tak mijają kolejne sezony… – mówił swego czasu ten szkoleniowiec w rozmowie z Prasową17. W gronie trenerów nagrody otrzymali także Marek Zawadka opiekujący się Antoniną Walczak oraz Marek Pawlaczyk – szkoleniowiec wielokrotnych mistrzów Polski w karate z Dynamic Poznań.

Robert_TaciakRobert Taciak ze swoimi młodymi podopiecznymi

To właśnie oni – Wojciech Niedziela, Tomasz Pawlaczyk i Oskar Prusinowski – otrzymali nagrodę drużynową w kategorii junior starszy. Wśród juniorów młodszych doceniono mistrzynie Polski w halowej odmianie hokeja na trawie z UKS Swarek Swarzędz, a w gronie młodzików nagrodę otrzymały zdobywczynie Pucharu Polski w piłce ręcznej dziewcząt z UKS Bukowii. W najstarszej grupie wiekowej powiat poznański wyróżnił młodzieżowców z Akademii Bilardowej w Rokietnicy, którzy zostali drużynowymi mistrzami Polski.

W sumie za 2021 rok nagrodzonych i wyróżnionych zostało 43 przedstawicieli aż dziesięciu dyscyplin sportowych. Na ten cel powiat poznański przeznaczył ćwierć miliona złotych, co doskonale podkreśla i kształtuje jego sportowy wizerunek. – Sport to ważna dziedzina naszego życia. Trudno nie docenić wysiłku zawodników oraz osiągniętych przez nich wyników. Warto też pamiętać, że każdy z naszych laureatów jest też ambasadorem i wizytówką powiatu poznańskiego – podsumował Tomasz Łubiński.

juniorzy młodsi swarka swarzędzJuniorzy młodsi Swarka Swarzędz

karatecyKaratecy z Dynamic Poznań

bilardziści Akademii Bilardowej z RokietnicyBilardziści z Akademii w Rokietnicy


https://www.bip.powiat.poznan.pl/plik,36013,lista-nagrodzonych.pdf

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 maja 2022