MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Dużo wiedzą o powstaniu

Konkurs wiedzy o powstaniu

Pierwsza ekipa Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu wygrała interaktywny „Konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim”, który odbył się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Indywidualnie najlepszy okazał się Adam Skibiński ze zwycięskiej drużyny. W konkursie rywalizowało osiem zespołów z siedmiu szkół prowadzonych przez powiat poznański.

– Ci, którzy nie pamiętają o historii, za nic mają też przyszłość – mówił do uczestników tej nietypowej, naukowej rywalizacji starosta poznański Jan Grabkowski. – Ten konkurs, to kolejny element związany z obchodami 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ma on na celu przypomnieć Wam, drodzy uczniowie, jak istotne w naszej historii były wydarzenia sprzed stu lat – dodał.

Konkurs był wyjątkowy, ponieważ uczniowie odpowiedzi udzielali na tabletach, a na tablicy wyników na bieżąco mogli śledzić aktualną klasyfikację. – Ten konkurs wymagał nie tylko doskonałej wiedzy, ale również refleksu oraz odpowiedniej strategii – mówił Konrad Woźniak z firmy Quizspotter, która przygotowała konkurs od strony technicznej. Za stronę merytoryczną odpowiadał natomiast prof. Janusz Karwat, najwybitniejszy obecnie badacz Powstania Wielkopolskiego.

– Pytania były zróżnicowane, ale bardzo trudne. Czasami wymagały nieco dłuższego zastanowienia i w tym przypadku pośpiech był złym doradcą. Wszyscy uczestniczący w konkursie uczniowie byli naprawdę bardzo dobrze przygotowani, i jak to mówi dzisiaj młodzież, „ogarnęli” temat. Jestem zbudowany ich wiedzą na temat powstania – podsumował szef komisji konkursowej, w której zasiadali także radni powiatu poznańskiego Jacek Szeszuła oraz Mirosław Wieloch.

Największą wiedzą na temat wydarzeń sprzed stu lat wykazali się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Pierwszy zespół z tej placówki wygrał rywalizację, a drugi został sklasyfikowany na drugiej pozycji. Na najniższym stopniu podium stanęli uczniowie Zespołu Szkół w Kórniku. Uroczyste wręczenia nagród nastąpi podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Poznaniu, która odbędzie się 10 października właśnie w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Klasyfikacja końcowa: 1 Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu 1 zespół, 2. Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu 2 zespół, 3. Zespół Szkół w Kórniku, 4. Zespół Szkół nr 2 w Swarzędzu, 5. Liceum Ogólnokształcące w Puszczykowie, 6. Zespół Szkół w Rokietnicy, 7. Zespół Szkół w Bolechowie, 8. Zespół Szkół w Mosinie.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 października 2018