MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Dużo wiedzą o powstaniu

Konkurs wiedzy o powstaniu

Pierwsza ekipa Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu wygrała interaktywny „Konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim”, który odbył się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Indywidualnie najlepszy okazał się Adam Skibiński ze zwycięskiej drużyny. W konkursie rywalizowało osiem zespołów z siedmiu szkół prowadzonych przez powiat poznański.

– Ci, którzy nie pamiętają o historii, za nic mają też przyszłość – mówił do uczestników tej nietypowej, naukowej rywalizacji starosta poznański Jan Grabkowski. – Ten konkurs, to kolejny element związany z obchodami 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ma on na celu przypomnieć Wam, drodzy uczniowie, jak istotne w naszej historii były wydarzenia sprzed stu lat – dodał.

Konkurs był wyjątkowy, ponieważ uczniowie odpowiedzi udzielali na tabletach, a na tablicy wyników na bieżąco mogli śledzić aktualną klasyfikację. – Ten konkurs wymagał nie tylko doskonałej wiedzy, ale również refleksu oraz odpowiedniej strategii – mówił Konrad Woźniak z firmy Quizspotter, która przygotowała konkurs od strony technicznej. Za stronę merytoryczną odpowiadał natomiast prof. Janusz Karwat, najwybitniejszy obecnie badacz Powstania Wielkopolskiego.

– Pytania były zróżnicowane, ale bardzo trudne. Czasami wymagały nieco dłuższego zastanowienia i w tym przypadku pośpiech był złym doradcą. Wszyscy uczestniczący w konkursie uczniowie byli naprawdę bardzo dobrze przygotowani, i jak to mówi dzisiaj młodzież, „ogarnęli” temat. Jestem zbudowany ich wiedzą na temat powstania – podsumował szef komisji konkursowej, w której zasiadali także radni powiatu poznańskiego Jacek Szeszuła oraz Mirosław Wieloch.

Największą wiedzą na temat wydarzeń sprzed stu lat wykazali się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Pierwszy zespół z tej placówki wygrał rywalizację, a drugi został sklasyfikowany na drugiej pozycji. Na najniższym stopniu podium stanęli uczniowie Zespołu Szkół w Kórniku. Uroczyste wręczenia nagród nastąpi podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Poznaniu, która odbędzie się 10 października właśnie w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Klasyfikacja końcowa: 1 Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu 1 zespół, 2. Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu 2 zespół, 3. Zespół Szkół w Kórniku, 4. Zespół Szkół nr 2 w Swarzędzu, 5. Liceum Ogólnokształcące w Puszczykowie, 6. Zespół Szkół w Rokietnicy, 7. Zespół Szkół w Bolechowie, 8. Zespół Szkół w Mosinie.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 października 2018