MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

To były mistrzostwa Patryka

nikol płosaj, robert taciak, patryk rajkowski

W szwajcarskim Grenchen odbyły się mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Rewelacyjnie w tych zawodach spisał się Patryk Rajkowski z UKS TFP Mróz Jedynki Kórnik, który dwukrotnie stawał na podium. Wychowanek trenera Roberta Taciaka najpierw zdobył brązowy medal w sprincie drużynowym, w którym jechał wspólnie z Maciejem Bieleckim, Mateuszem Rudykiem i Danielem Rochną, a później dołożył do tego jeszcze jeden krążek z tego samego kruszcu w rywalizacji na kilometr ze startu zatrzymanego.

W drużynie biało-czerwoni w walce o brąz okazali się lepsi od Brytyjczyków. Złoto trafiło do Holendrów. W wyścigu indywidualnym natomiast Patryk Rajkowski od samego początku prezentował wyborną formę i już w eliminacjach, poprawiając swój rekord życiowy (59.502 sek), zajął drugie miejsce. W finale, w którym startowało tylko ośmiu najlepszych kolarzy, zawodnik z Kórnika ponownie zszedł poniżej minuty i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Lepsi okazali się tylko dwaj Holendrzy Sam Ligtlee i Jeffrey Hoogland.

Warto dodać, że dorobek medalowy Patryka Rajkowskiego na tych mistrzostwach mógł być jeszcze bardziej imponujący, bo kolarz z powiatu poznańskiego awansował również do finałowej rozgrywki w keirinie. W rywalizacji sześciu najlepszych zawodników w tej specjalności reprezentant Jedynki postawił wszystko na jedna kartę i jeszcze na 250 metrów przed metą jechał na pierwszej pozycji. Na ostatnim okrążeniu nie był już jednak w stanie zatrzymać rywali i ostatecznie zajął piątą lokatę. Wygrał świetny na tych mistrzostwach Jeffrey Hoogland.

Bardzo blisko medalu w Grenchen była także Nikol Płosaj. Zawodniczka Jedynki była bowiem czwarta w wyścigu eliminacyjnym. Miał on zresztą bardzo dramatyczny przebieg, ponieważ kilkukrotnie go przerywano z powodu upadków. Sama Nikol także wystawiła swoich kibiców na solidną próbę nerwów, bo kilka razy rzutem na taśmę unikała eliminacji. Jadąc jednak bardzo dobrze taktycznie utrzymała się w najlepszej czwórce i dopiero wtedy musiała uznać wyższość rywalek. Złoto zdobyła Francuzka Valentine Fortin.

Nikol Płosaj startowała także w wyścigu drużynowym oraz w madisonie. W tej drugiej konkurencji jechała razem z Wiktorią Pikulik i po świetnym początku wydawało się, że Polki będą w stanie powalczyć o medal. Na kolejnych okrążeniach nasze zawodniczki popełniły jednak kilka błędów i ostatecznie zajęły siódmą lokatę. Wygrały Brytyjki Katie Archibald i Neah Evans. Dla tej pierwszej był to… 23. medal mistrzostw Europy w tym 17. złoty. Najlepiej z polskiej ekipy w Grenchen zaprezentował się Alan Banaszek, który triumfował w omnium.

nikol płosaj, robert taciak, patryk rajkowskiTrener Robert Taciak z Nikol Płosaj i Patrykiem Rajkowski (fot. Jedynka Facebook)

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 października 2021