Dwór pod Poznaniem już otwarty (15.07.2023)

epoznan logo

Sporo się będzie działo. “To przepiękny obiekt, który oddajemy w ręce mieszkańców powiatu poznańskiego” – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański podczas otwarcia Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, którego siedziba znajduje się w zabytkowym dworze w Skrzynkach (gmina Stęszew). “Tradycja i dbałość o zabytki, a tym samym o dziedzictwo kulturowe nas inspiruje. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by uratować to miejsce od zapomnienia”- dodał.

Dwór w Skrzynkach to jeden z najpiękniejszych obiektów w powiecie poznańskim. Kiedy w 2015 roku, powiat poznański przejmował go od Skarbu Państwa, był w opłakanym stanie. “Aby XIX-wieczny zabytek mógł odzyskać dawną świetność, prace przeprowadzone zostały z największą starannością pod nadzorem konserwatora. W ten sposób w zabytkowych wnętrzach powstał ośrodek konferencyjno-szkoleniowy. Mieści się tu również Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego” – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty.

Jak podkreślono, Instytut Skrzynki ma do zaoferowania jest naprawdę sporo. W pomieszczeniach dworu znajduje się galeria fotografii, restauracja oraz pokoje noclegowe. Pozostałe atuty obiektu, to m.in. chata grillowa, sauna czy bar. “Naszym obowiązkiem jest wypełnienie tego miejsca niezwykłymi treściami. Zależy nam, aby każdy kto nas odwiedzi wyjeżdżał stąd usatysfakcjonowany i z myślą o tym, że jeszcze tutaj wróci. Wierzymy, że to się uda, bo w Skrzynkach jest pięknie, smacznie i atrakcyjnie” – stwierdził Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki.

W obiekcie poza konferencjami i szkoleniami będzie również możliwość organizacji imprez komercyjnych, jak spotkania okolicznościowe dla firm i osób prywatnych, a także wesela czy uroczystości komunijne. W Skrzynkach będą się także odbywać koncerty, spotkania literackie, wystawy, seanse filmowe, ciekawe wydarzenia artystyczne. Na niedzielę zaplanowano festyn dla mieszkańców. Będzie nauka tańca ludowego, warsztaty rzemieślnicze, konkursy czy pokaz wytwarzania białej wielkopolskiej parzonej kiełbasy według tradycyjnej receptury. “To niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników rodzinnego pikniku pn. “Dzień Otwartych Skrzynek”, na który zapraszamy w niedzielę 16 lipca br. w godzinach od 12.00 do 18.00. Podczas imprezy będzie można wygrać m.in. voucher dla dwóch osób do restauracji w Dworze Skrzynki oraz wiele innych upominków i smakołyków” – kończy rzeczniczka.

epoznan.pl

Opublikowano: 17 lipca 2023