Dwór Skrzynki już po remoncie (16.07.2023)

logo Ten

XIX-wieczny dwór w Skrzynkach, odrestaurowany staraniami powiatu poznańskiego, właśnie otworzył swoje podwoje dla mieszkańców. Pierwszą imprezą inaugurującą działalność dworu oraz mieszczącego się w nim instytutu i restauracji był festyn „Dzień Otwartych Skrzynek”.

Dwór w Skrzynkach w gminie Stęszew został oficjalnie otwarty i mieści się w nim Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Teraz wygląda niezwykle efektownie, ale gdy w 2015 roku powiat poznański przejął budynek od Skarbu Państwa – dwór był w stanie niewiele lepszym od ruiny. Remont odbywał się pod nadzorem konserwatora zabytków, trwał długo, kosztował też wiele pracy i pieniędzy, ale efekt zadowolił starostę.

– To przepiękny obiekt, który oddajemy w ręce mieszkańców powiatu poznańskiego – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański podczas otwarcia. – Tradycja i dbałość o zabytki, a tym samym o dziedzictwo kulturowe nas inspiruje. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by uratować to miejsce od zapomnienia.

W dworze mieści się ośrodek konferencyjno-szkoleniowy, a także Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, którego dyrektorem jest Jan Babczyszyn. Poza tym jest tu też galeria fotografii, restauracja, pokoje noclegowe, chata grillowa, sauna, bar i wiele innych atrakcji.

– Naszym obowiązkiem jest wypełnienie tego miejsca niezwykłymi treściami – stwierdził Jan Babczyszyn, dyrektor. – Zależy nam, aby każdy, kto nas odwiedzi, wyjeżdżał stąd usatysfakcjonowany i z myślą o tym, że jeszcze tutaj wróci. Wierzymy, że to się uda, bo w Skrzynkach jest pięknie, smacznie i atrakcyjnie.

We Dworze Skrzynki można organizować konferencje i szkolenia, także te komercyjne, mogą tu się odbywać też imprezy okolicznościowe, jak choćby zjazdy integracyjne firm, wesela czy komunie. Zaplanowano tu także bogaty program kulturalny z koncertami, spotkaniami literackimi, wystawami, seansami filmowymi czy innymi działaniami.

Pierwszą imprezą dla mieszkańców, z okazji inauguracji działalności, był festyn dla mieszkańców „Dzień Otwartych Skrzynek”. Była nauka tańca ludowego, warsztaty rzemieślnicze i pokaz wytwarzania białej wielkopolskiej parzonej kiełbasy według tradycyjnej receptury. A w konkursach można było wygrać m.in. voucher dla dwóch osób do restauracji w Dworze Skrzynki oraz wiele innych upominków i smakołyków.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 17 lipca 2023