Dwór w Skrzynkach – „modernizacją roku” (01.010.2023)

radio wielkopolska logo

Odrestaurowany przez Powiat Poznański ponad 150-letni Dwór w Skrzynkach został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku” i „Budowa XXI wieku”. Dwór w Skrzynkach w gminie Stęszew został zbudowany w 1871 roku dla niemieckiej rodziny Ifflandów. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Od lat 90 obiekt był zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Służył jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy.

Kiedy w 2015 roku Dwór w Skrzynkach Powiat Poznański przejmował go od Skarbu Państwa, był w opłakanym stanie. Aby XIX-wieczny zabytek mógł odzyskać dawną świetność przeprowadzono gruntowny remont i rewitalizację z największą starannością pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Obecnie w budynku tym znajduje się Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego oraz ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.

Radio Wielkopolska

Opublikowano: 4 października 2023