Dwór w Skrzynkach zdobył prestiżową nagrodę (28.09.2023)

logo głos wielkopolski

Odrestaurowany przez powiat poznański Dwór w Skrzynkach w gminie Stęszew został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii Dwory i Pałace. Nagrody wręczono 27 września podczas uroczystej gali w Warszawie. Ogólnopolski plebiscyt organizowany jest nieprzerwanie od 27 lat. Jury docenia osiągnięcia w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji obiektów. Zgłoszeń do nagrody jest kilka tysięcy. – Jestem dumny z tego wyróżnienia. To przepiękny obiekt, który w tym roku oddaliśmy w ręce mieszkańców. Zabytki to nasze dziedzictwo i dobro narodowe. Są częścią historii, dlatego musimy o nie dbać. Wyremontowany dwór ma wiele do zaoferowania i jest chętnie odwiedzany przez społeczność. – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Podczas gali organizatorzy podkreślali, że od blisko 30 lat konkurs pokazuje jak korzystnie zmienia się nasze otoczenie i wzrasta troska o historyczne nieruchomości. Na jego wzór inicjowane są lokalne konkursy miejskie czy gminne promujące regionalne inicjatywy oraz dokonania. Nagradzane obiekty są wizytówką plebiscytu, a tytuły „Modernizacja Roku”, jak i „Budowa XXI w.” są pożądane przez wielu inwestorów, projektantów i wykonawców. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje jury wizytujące każdy obiekt, który znalazł się w gronie finalistów. W tym roku dodatkowo uruchomiono głosowanie internetowe. – Od pierwszych dni oddania go mieszkańcom naszego powiatu notujemy ogromne zainteresowanie. I to zarówno wśród osób, które wybierają to miejsce na spotkania biznesowe czy konferencje, jak i tych, którzy chcą w gronie najbliższych przeżyć kulinarną ucztę – dodał Grabkowski.

Dwór w Skrzynkach to jeden z najpiękniejszych obiektów w powiecie poznańskim. Jego historia sięga końca XIX wieku. Został zbudowany dla niemieckiej rodziny Ifflandów. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Od lat 90 XX w. był zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Służył jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Kiedy w 2015 roku powiat przejmował go od Skarbu Państwa, był w opłakanym stanie. Aby XIX-wieczny zabytek mógł odzyskać dawną świetność, prace przeprowadzono z największą starannością pod nadzorem konserwatora. W ten sposób powstał ośrodek konferencyjno-szkoleniowy. Mieści się tu również Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 28 września 2023