Dzieci grały o Złoty Strug

turniej piłkarski w swarzędzu

10-letni piłkarze z wielkopolskich klubów rywalizowali w XVI edycji Turnieju o Złoty Strug im. Jerzego Bociana. Licznie zgromadzonych kibiców
i ponad 120 zawodników powitali: burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, radny powiatu poznańskiego Paweł Bocian oraz Wiesław Zaporowski, pomysłodawca Turnieju o Złoty Strug, który wraz z Jerzym Bocianem w 1985 roku zaprosili do Swarzędza najlepszych adeptów piłki nożnej z całej Polski.

XVI edycja przyniosła wiele emocji oraz mnóstwo pięknych bramek, a było ich aż 180! Tylko w jednym z 50 meczów padł bezbramkowy remis. Rywalizacja przebiegała w dwóch grupach. Po rozegraniu meczów w systemie „każdy z każdym” wyłoniono ćwierćfinalistów. Swoje grupy pewnie wygrały akademie Lecha Poznań i Polonii Środa Wielkopolska. Piękne bramki strzelali mi.n Wojciech Dombrowicz z Lecha i Oscar Wutezi z Sucharów Suchy Las. Świetnie między słupkami spisywał się Antoni Skowroński z Polonii Środa Wielkopolska.

Mimo upalnej aury chłopcy walczyli o każdą piłkę zarówno w pierwszej jak i ostatniej minucie spotkań. Wyniki były sprawą drugorzędną jednak ekipa Kolejorza i gracze ze Środy zmierzyli się ze sobą w ostatnim spotkaniu Turnieju. Złoty Strug zasłużenie pojechał na Bułgarską. Co ciekawe gracze Lecha byli rok młodsi od większości kolegów z innych drużyn.

Najlepszym zawodnikiem Turnieju ogłoszono Wojciecha Dombrowicza.
Królem strzelców został Kacper Kunachowicz z Akademii Reissa Poznań. Najlepszym goalkeeperem pochwalić się mogła Polonia Środa, a był nim Antoni Skowroński. W turnieju wystąpiły ekipy: Meblorz Swarzędz, Lider Swarzędz, Piast Kobylnica, Suchary Suchy Las, Akademia Piłkarska Reissa Poznań, Akademia Piłkarska Reissa Kalisz, Polonia Środa Wielkopolska, KKS Lech Poznań, MKS Przemysław Poznań oraz dwa zespoły gospodarzy: Unia Swarzędz. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta poznański Jan Grabkowski.

Autor: Paweł Koralewski
Zdjęcia: Anna Skalska