MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Maj 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Kultura w powiecie - skrót z WIK

Dzieje się w kulturze…

Piknik “Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show” w Szreniawie, Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego w Pobiedziskach oraz koncert Piotra Machalicy w Suchym Lesie – to nasze propozycje na nadchodzący weekend.

Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show – to już dwunasta impreza z tej serii w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Jesień to okres orki i siewów pod zboża ozime. W dniu imprezy, w niedzielę 17 września w godz. 11.00-18.00, zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orki zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje siew rzutowy z płachty, tzw. łoktuszy. Na imprezie przedstawione zostaną sposoby zagospodarowywania, przetwarzania i konserwowania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę. Zaprezentowane zostaną także sposoby modyfikowania owoców i warzyw poprzez wyciskanie z nich soku przy użyciu prasy ręcznej, w procesie pasteryzacji kompotów, a także kiszenia ogórków i kapusty. Związaną z tym atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Pokaz ten stanowi odtworzenie starej, znanej co najmniej od XIX wieku metody, którą stosowano w gminie Szydłów (woj. świętokrzyskie). „Śliwka szydłowska” została wpisana do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej.

Będzie tez sporo o tytoniu – historycznej acz niezdrowej używki rodem zza morza, która od wieków zakorzeniła się wśród plantacji w obrębie obszarów wiejskich i uzupełnia bogaty koloryt upraw na ziemiach polskich. Swój początek wzięła pod koniec XVI wieku, kiedy to siostra Zygmunta Wazy otrzymała z Konstantynopola pierwsze nasiona tej rośliny. W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z degustacją. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne. Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będzie Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny pracować będą lokomobile – „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.

Nie zabraknie też atrakcji dla wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. To właśnie dla nich zorganizowane zostną m.in. unikalne warsztaty wyrobu ceramiki na kole garncarskim pod okiem doświadczonego mistrza Józefa Dzieciątkowskiego. Jest on przedstawicielem ostatniego czynnego w Wielkopolsce zakładu prezentującego tradycyjne garncarstwo. Najmłodszym zaoferowane zostaną również zabawy przy udziale miniaturowych maszyn rolniczych, a także ćwiczenia sprawności w pracy z tradycyjnymi stępami i żarnami. Ponadto dzieci będą mogły wykazać się własną inwencją plastyczną. Podobnie jak w latach  ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy tradycyjnej kuchni z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście i szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem. Całość okraszą barwne występy artystyczne.

c419b0691447c1ae6263

Tego samego dnia, 17 września, o godz. 15.00 na Rynku w Pobiedziskach rozpocznie się Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego. Szczegóły na plakacie.

ae801090ac41284395dfWcześniej, bo 15 września w Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie wystąpi z Piotr Machalica z recitalem “Mój ulubiony Młynarski”. Ten recital to hołd składany Mistrzowi przez aktora, który Jego Piosenki śpiewa „od  zawsze”. “Mój Ulubiony Młynarski” to koncert na głos, dwie gitary i trąbkę, a czasem nawet akordeon. W programie pojawią się takie piosenki jak: Jeszcze w zielone gramy, Tango desperado, Nie ma jak u mamy, Bynajmniej, Moje ulubione drzewo, Najpiękniejszy list miłosny, Idź swoją drogą, czy Blue Tango. Piotr Machalica to nie tylko znakomity aktor, ale również utalentowany, niezwykle świadomy wokalista. Jest wybitnym interpretatorem, znanym z tego, że tekst piosenki podaje jak nikt inny. Towarzyszyć mu będą: Michał Walczak i Krzysztof Niedźwiecki przy gitarach oraz Paweł Surman grając na trąbce, akordeonie i instrumentach perkusyjnych. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety: 50 /40 zł (N/U) do nabycia w sekretariacie CKiBP (pon.-pt. w godz. 9.00-17.00) i na www.bilety24.pl.

41d9d79c04303a9aadd6

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 września 2017