MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi

Dzień Sztuki w Skrzynkach

grafika

Wszystko zaczęło się ponad 40 tysięcy lat temu – gdy ktoś zapatrzył się w marszczącą się wodę, gdy wsłuchał się w śpiew ptaków, gdy wreszcie zebrał garść popiołu i na skale narysował dostojne bizony i antylopy… Wtedy zaczęła się SZTUKA! I towarzyszy nam niepostrzeżenie do dziś. Aż trudno pojąć dlaczego dopiero w 2011 z inicjatywy International Associtation of Art ustanowiono Światowy Dzień Sztuki. Projekt wsparło UNESCO i teraz każdego 15 kwietnia podkreślane jest znaczenie działalności artystycznej w codziennym życiu, wspieranie twórczej ekspresji i różnych dziedzin ludzkiej aktywności w tym obszarze. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy. Właśnie 15 kwietnia przyszedł na świat najbardziej wszechstronny artysta w dziejach: genialny Leonardo da Vinci. Tego dnia na całym świecie odbywają się happeningi artystyczne, specjalne pokazy, przedstawienia, wykłady i warsztaty.

Światowy Dzień Sztuki ma w tym roku szczególne znaczenie. Wszystko przez impresjonistów! Cały artystyczny świat – na czele z Francją, która dosłownie „oszalała” na tym punkcie – świętuje w tym roku także 15 kwietnia 150 rocznicę otwarcia wystawy grupy paryskich studentów Atelier Gleyère i Académie Suisse. Prace pokazane w paryskim atelier fotograficznym Nadara zapoczątkowały w sztuce kierunek nazwany impresjonizmem. Dziś jest on czymś zupełnie oczywistym i powszechnie akceptowanym, choć wcale nie miał łatwych początków. Jego nazwa pochodzi od tytułu kultowego obrazu Clauda Moneta ”Impresja, wschód słońca”. Dla zwolenników klasycznego, figuratywnego i sztampowego malarstwa to, co przedstawili młodzi artyści było nie tylko obrazoburcze, ale dowodziło ich całkowitej pogardy dla warsztatu malarskiego.

A jednak kierunek ten w sztuce ogarnął niemal pół świata.  „Wynalezienie” impresjonizmu otworzyło i ośmieliło twórców, którzy potrzebowali zupełnie innego spojrzenia na sztukę: chcieli patrzeć sercem, emocjami, zapisywać to co ulotne, natchnione… To była prawdziwa rewolucja! Paryż szykuje się do otwarcia w najbliższy poniedziałek wielkiej retrospektywnej wystawy 130 dzieł impresjonistów. W Musée d’Orsey pokazane zostaną też wszystkie prace zaprezentowane 15 kwietnia 1874 roku w atelier Nadara. Ciekawe czy nad całą wystawą w jakimś piątym wymiarze będzie krążył duch Leonarda? W końcu to właśnie on, podobnie jak impresjoniści przecierał w sztuce nowe szlaki.

Dwór Skrzynki także włącza się w celebrowanie tego podwójnego święta. Robimy to nieco wcześniej bo 13 kwietnia. W Paryżu wszystko zaczęło się od wystawy, za to w Skrzynkach narodziny impresjonizmu świętować będziemy przy magicznych dźwiękach, w czasie niezwykłego koncertu „IMPRESSIONS” Gosi i Kuby Marciniaków. Połączenie saksofonów, wibrafonu i innych instrumentów perkusyjnych sprawia, że ich muzyka wykracza poza ramy gatunkowe, czerpiąc z muzyki klasycznej, jazzowej, jak również ludowej. To impresja w czystej postaci! Dźwięki jak pojedyncze uderzenia pędzla, jak nagłe odczucia rozbijającego się kolorem o biel płótna… To wszystko jest u Ravela, Debussyego czy Roussela. I jest bardzo subtelne, zupełnie inne od pełnej, przeogromnej orkiestracji znanej z muzyki klasycznej. Tak też będzie na koncercie  artystycznego małżeństwa Marciniaków. Zapraszamy do Dworu Skrzynki. Bilety można kupować on-line w zakładce bilety

Piękny obraz, piękna muzyka, piękny dom czy piękna filiżanka… Każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie otacza się przedmiotami czy doznaniami, które powszechnie uważane są za piękne. I choć podobno o guście się nie dyskutuje (ponoć można dyskutować o jego braku) to przecież każdy z nas nosi w sobie jakiś wzorzec piękna. Z zachwytem mówimy wtedy – to prawdziwa sztuka! A wtedy każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie celebruje kontakt ze sztuką. Czy jednak w dzisiejszym zagonionym, zwariowanym przez pośpiech i poszukiwanie powszechnego aplauzu świecie mamy czas na zachwyt dla sztuki? Sztuka niesie ze sobą wiele emocji, łączy konteksty, kręgi kulturowe, ulotne myśli i uniwersalne prawdy… Każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie ciągle jej doświadcza i wspaniale jeśli robi to nie tylko w 15 kwietnia w Światowy Dzień Sztuki. Instytut Skrzynki przez cały rok prezentuje i promuje wydarzenia artystyczne w wielu obszarach sztuki. Zapraszamy do nas!

Źródło: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 kwietnia 2024