Sport

Emocje na Torze Poznań

Ponad 180 kierowców wzięło udział w największych w tym roku wyścigach samochodowych, jakie odbyły się na Torze Poznań w Przeźmierowie.

Jak zwykle podczas zawodów nie brakowało interesującej walki na torze i emocji. Kwalifikacje w Porsche GT3 Cup wygrał Andrzej Lewandowski (A. Wielkopolski) i on też zwyciężył w pierwszym wyścigu ze sporą przewagą nad rywalami. Za jego plecami toczyła się zacięta walka o drugą pozycję. Stefan Biliński (A. Wielkopolski) startujący z trzeciego miejsca zdołał wyprzedzić minimalnie Ignasa Gelzinisa i mógł dopisać do swojego dorobku kolejne 18 punktów.

Drugi wyścig był równie emocjonujący. Tym razem pecha miał Lewandowski, który szybo zakończył jazdę z powodu awarii auta. Sytuację wykorzystał Biliński i po raz drugi w tych zawodach pokonał Gelzinisa. Na trzecim miejscu finiszował Adam Gładysz. Po poznańskiej rundzie zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej jest Biliński.

Ogromne zainteresowanie towarzyszyło rywalizacji w Volkswagen Castrol Cup. Swoje wielkie aspiracje do zwycięstwa w całym cyklu potwierdził Litwin Robertas Kupcikas, który wygrał pierwszy wyścig, wyprzedzając Jana Kisiela oraz Szweda Marcusa Flucha. Dla Kupcikasa było to trzecie, kolejne zwycięstwo w tym sezonie. Drugi wyścig należał z kolei do Jeffrey’a Krugera z RPA. Jako drugi finiszował Szwed Fluch, a trzeci był Kupcikas. W klasyfikacji generalnej liderem jest Kupcikas (220 pkt.), drugie miejsce zajmuje Fluch (194), a trzecie Kruger (192).

W klasie 4 aut o pojemności powyżej 3500 ccm, w sobotniej rundzie triumfował Czech Jakub Knoll (Mercedes SLS), który wyprzedził dwóch Polaków – Piotra Krawczyka (A. Polski – Mercedes SLS) i Andrzeja Lewandowskiego (A. Wielkopolski – Porsche 911). W niedzielę klasę pokazał Słowak Miroslav Konopka (Saleen), wyprzedzając Knolla oraz innego Słowaka Roberta Senkyra (BMW Alpina).

W klasie do 3500 ccm dwukrotnie zwyciężył Bartosz Palusko (A. Wielkopolski – BMW B3). W pierwszym wyścigu finiszowali za nim: Słowak Tomas Erdelyi i Czech Petr Kacirek, w drugim – Kacirek oraz Jakub Glasse (A. Wielkopolski). W klasie 4 do 2000 ccm dwa razy na pierwszym miejscu finiszował Maciej Szkudlarek (A. Wielkopolski – Renault Clio). Równie skuteczni na Torze Poznan byli zawodnicy startujący w dywizji narodowej 8, czyli Pucharze Malucha. W klasie 8-1 dwukrotnie wygrywał Konrad Tadla (A. Wielkopolski), podobnie jak Christophe Carion (A. Wielkopolski) w klasie 8-2.

Autor: Teresa Cichacka

Opublikowano: 17 czerwca 2014