Wystawa fotografii

Czas: 18:00

Miejsce: Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach

Wystawa prac Marka Lapisa pt. „ Biało – czerwona” – wernisaż

Gminny Ośrodek Kultury Sokół zaprasza do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach na wystawę prac Marka Lapisa, mieszkańca naszej gminy. Projekt „ Biało – czerwona” to społeczna fotografia dokumentalna, obrazująca funkcjonowanie w świadomości społeczeństwa polskiego barw białej i czerwonej. W czasach transformacji, przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy te nabierają w przestrzeni publicznej szczególnego znaczenia. Wnikliwe obserwacje współczesnego społeczeństwa polskiego zaowocowały obrazami chwil ważnych, znaczących i tych codziennych, często niezauważanych. Autor poprzez dokumentacje tych chwil poddaje je pod publiczny dyskurs . Projekt powstawał w latach 2009 -2017. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 18:00.

Wystawa ta została wpisana w harmonogram uroczystości związanych z obchodami 100-lecia Niepodległości, które odbywają się w naszej gminie.

Marek Lapis zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Jego fotografie ukazały się w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, The Economist, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików  i  Kolektywu Fotografów Afterimage. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Wykładał Fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Był także wykładowcą międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie (2013 i 2015) oraz pomysłodawcą i twórcą autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika Wprost, następnie założył własną Agencję Fotograficzną Artmedia w której pracuje do dziś. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum.

Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m.in.: International Photography Awards 2013, 2017 Los Angeles, PX3 Paris 2015, 2016; Tokyo International Foto Awards 2016; Grand Press Photo 2008,2015 i 2016; Black & White Spider Awards Los Angeles 2015, 2016, 2017; Leica Street Photo, BZ WBK Press Foto, Moscow International Foto Awards 2016, Polski Konkurs Fotografii Sportowej 2014 i 2016; National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura 2016 i 2017, MonoVision Awards, Monochrome Awards. Uczestnik prestiżowych warsztatów: Magnum Photos oraz Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers – Expanding Imagination. W 2017  roku został  laureatem nagrody „Animator Kultury” przyznawanego  za  osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu, ochronie i organizowaniu kultury na terenie Gminy Czerwonak.

W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografując innych, poznaje coraz bardziej siebie. Fotografia dla niego jest po pierwsze pasją, a po drugie profesją.

[ Informacja GOK Sokół]

Redaktor: Weronika Frąckowiak