MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRogalin – wystawa

wystawa fotografii rogalin
Rogalin - wystawa

Kategoria: Dla seniora

Data: 28 paź 2023 - 31 gru 2023

Czas: Całodniowe

Miejsce: Dwór Skrzynki

Rogalin jakiego nie znamy

Od soboty 28 października w Galerii Skrzynki mieszczącej się w przyziemiu Dworu Skrzynki można oglądać wystawę wyjątkowych fotografii Jacka Gulczyńskiego pod tytułem „Rogalin”. Prace powstawały na przestrzeni niemal 15 lat i są wyrazem fascynacji autora łęgami rogalińskimi. Choć na fotografiach pokazuje najbardziej znane wielkopolskie drzewa, to oglądając je na wystawie mamy wrażenie, że są one bardziej baśniowe, ulotne, poetyckie. Podobnie jest z niesamowitymi portretami ptaków, które autor uwieczniał w czasie swoich niezliczonych wędrówek.

Sam autor nie kryje, że (…) “ogromny wkład w powstanie tej wystawy miały moje psy. Przez wiele lat pracowicie wyprowadzały mnie na długie spacery w przepiękne miejsce, jakim są łęgi rogalińskie. Cierpliwie pozwalały na mnóstwo obserwacji, zarówno pięknej przyrody jak i zwierząt, które tam żyją na co dzień”. Artysta tak bardzo wtopił się w krajobraz, że czworonożni i skrzydlaci mieszkańcy łęgów traktują go już jak swojego. A on za swoją „wierność” obserwatora został uhonorowany między innymi widokiem wiekowego dębu upadającego na ziemię tuż przed jego obiektywem. Do dziś mówi o tym z ogromnym wzruszeniem.

Artysta urodził się na początku lat 50-tych ubiegłego wieku. W latach 70-tych studiował grafikę i malarstwo w Poznaniu. Jego kontakty z fotografią sięgają czasów liceum, jednak znaczne nasilenie zainteresowania nastąpiło podczas studiów, kiedy to wykorzystywał fotografię w swoich pracach graficznych i malarskich. Pod koniec lat 80-tych definitywnie porzucił malarstwo i grafikę na rzecz fotografii. Pod koniec lat 90-tych zafascynowała go cyfrowa obróbka obrazu fotograficznego. Jacek Gulczyński jest autorem wielu cykli między innymi: „Ślady”, „Szkice”, „Portrety” a także projektów okładek płytowych.

Jedna z prac prezentowanych w Galerii Skrzynki, na której autor uwiecznił stado ptaków została uhonorowana nagrodą prestiżowego magazynu National Geographic. Fotograficzne refleksje z Rogalina można w Dworze Skrzynki oglądać do końca roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Goście odwiedzający weekendowo restaurację w Dworze Skrzynki mogą również odwiedzić wystawę (o szczegóły prosimy pytać obsługę). Sobotniemu wernisażowi wystawy towarzyszyła degustacja wyśmienitych win pochodzących z Winnicy Morena z Puszczykowa, która reprezentuje powiat poznański na nowopowstałym Wielkopolskim Szlaku Winnic.

Źródło: Instytut Skrzynki

wystawa fotografii rogalin

Wczytuję mapę...

Lista wydarzeń z kategorii

Redaktor: Kinga Cenkier
Opublikowano: 28 października 2023